U Zadru danas počinje 26. Susret lutkara i lutkarskih kazališta

Posted On Četvrtak, 01 lipnja 2017 11:17

„Program 26. SLUKA Susret lutkara i lutkarskih kazališta je najbolje od najboljih što se u Hrvatskoj napravilo u posljednje dvije godine. Na festivalu u Zadru gostovat će i Kinezi s lutkarskim etidama u kojima će gosti pokazati animaciju s malim lutkama“, najavila je ravnateljica Kazališta lutaka Zadar Iris Pavić Tumpa.

Zadarsko kazalište četvrti je put domaćini ovog festivala. U budućnosti bi htjeli biti organizatori ovakvog ili možda međunarodnog festivala. Od pet kazališta lutaka u Hrvatskoj jedino Zadar nema lutkarskog festivala. „Imamo dugu tradiciju znamo i možemo. Prošli put smo bili jako dobri domaćini i pokazali da imamo organizacijske sposobnosti, najavila je ravnateljica Kazališta lutaka Zadar namjeru začetka nekog novog lutkarskog festivala koji bi išao u smjeru razvoja kulturnog turizma.

Festival će trajati od 1. do 4. lipnja, s tim da se u četvrtak, 1.lipnja, u 20 sati priređuje svečano otvorenje SLUK-a ispred Kazališta lutaka Zadar, nakon čega će u kazalištu biti odigrana prva predstava u natjecateljskoj konkurenciji: „Karlson s krova“, u izvedbi Kazališta lutaka Zadar.

Selektorica ovogodišnjeg SLUK-a Ana Prolić je uz ovu predstavu izabrala još sedam koje će se natjecati za neku od nagrada: Pipi duga čarapa (Gradsko kazalište lutaka Rijeka), Nije me strah (Dječje kazalište Branka Mihaljevića u Osijeku), Male priče o nestašnoj Sonji (Gradsko kazalište Zorin dom Karlovac), Ukradeno sunce (Gradsko kazalište lutaka Split), S razlogom (Kazališna družina Pinklec), Nevidljiva (Kazalište Virovitica) i Snježna kraljica (Zagrebačko kazalište lutaka).

„Stremila sam cjelini koja će, unutar festivalskih propozicija, pokazati najbolja ostvarenja hrvatskog lutkarskog kazališta, a istovremeno i odraziti postojeću situaciju u kojem se nalazi lutkarsko kazalište u Hrvatskoj – navela je, među ostalim, Ana Prolić u obrazloženju selektiranih predstava.

„Veselimo se što je Zadar prepoznat kao idealno mjesto susreta lutkarske umjetnosti i što nakon šest godina možemo ugostiti SLUK u našem gradu. Dodatan razlog za slavlje i druženje jest i naša 65-a obljetnica: 1.siječnja 1952. Godine održana je prva premijera Kazališta lutaka Zadar, „Crvenkapica“ Vladimira Nazora. Više od šest desetljeća djelovanja Kazališta lutaka Zadar potvrđuje da je Zadar doista lutkarski i kazališni grad“ istaknula je ravnateljica Kazališta lutaka Zadar Iris Pavić Tumpa.

SLUK će u Zadru okupiti oko 200 sudionika, profesionalnih lutkara i kazališta iz Hrvatske i Europe, kao i velik broj uglednih europskih znanstvenika s područja lutkarstva koji će sudjelovati na Stručnom skupu pod nazivom „Lutka je sve! Sve je lutka!“. Ovogodišnji SLUK, naime, obiluje popratnim sadržajima, te će sva četiri dana biti ispunjena nizom događaja: od više izložbi, promocija knjiga i stručnih skupova, pa do predstava koji su završni radovi Akademije, te čak i sastanka Upravnog odbora HC UNIMA-e.

Predstave će se igrati u Kazalištu lutaka Zadar i u Hrvatskom narodnom kazalištu Zadar.

 

NAJBOLJU PREDSTAVU BIRA I DJEČJI ŽIRI

Stručni ocjenjivački sud čine Jasminka Mesarić, Olga Vujović i Robert Raponja. Uz njihov odabir najboljih predstava, SLUK ima i dječji žiri („prosudbeni odbor“), u koje su ove godine imenovani Ana Ivković, Lucija Marcelić, Tonka Marfat, Iva Prgić i Luka Nešović.

 

NAGRADE

Na SLUK-u će se birati i nagraditi najbolja predstavu u cjelini, najbolja režija, dodijelit će se nagrada „Branko Stojaković“ za ukupnu likovnost predstave kao i nagrada Dječjeg prosudbenog odbora, te nagrade za najbolji novi tekst, praizvedbu ili adaptaciju, za najbolju glumu-animaciju (2 muške i 2 ženske), za najbolju kreaciju lutaka i maski, za najbolju scenografiju, kostimografiju, glazbu, oblikovanje svjetla te za najbolji dizajn rasvjete. Dodijelit će se i posebna Povelja za promicanje hrvatske dramske književnosti na lutkarskoj sceni (Odsjek za povijest hrvatskog kazališta HAZU), kao i Priznanje za dugogodišnji rad u lutkarstvu.

U nastavku donosimo ukupni program festivala te raspored predstava:

 

Četvrtak, 1. lipnja 2017.

Crkva sv. Dominika

10.30 Izložba dječjih radova vrtića Zadarske županije HNK Zadar

11.00 Ružno mače, Lutarsko kazalište Mostar

 

Kazalište lutaka Zadar

18.00 Sastanak Upravnog odbora HC UNIMA-e Gradska loža

19.00 Izložba scenografa i karikaturista Mojmira Mihatova Kazalište lutaka Zadar

20.00 Svečano otvorenje 26. SLUK-a

20.30 Karlson s krova, Kazalište lutaka Zadar

 

Petak, 2. lipnja 2017.

HNK Zadar

10.00 Snježna kraljica, Zagrebačko kazalište lutaka

 

Kazalište lutaka Zadar

11.00 S razlogom, Kazališna družina Pinklec i LOFT Mala dvorana Kazališta lutaka Zadar

12.00 promocija knjige dr.sc. Branke Rudman: Primjena dramaturških iskustava Stanislavskog, Brechta i Artauda u kazalištu lutaka

 

Sveučilište u Zadru- Rektorat

14.30 do 17.00 Međunarodni stručni skup Lutka je sve! Sve je Lutka!

 

Kazalište lutaka Zadar-INFO

18.30 otvorenje izložbe Škole primijenjene umjetnosti i dizajna Zadar

 

Kazalište lutaka Zadar

19.00 Ukradeno sunce, Gradsko kazalište lutaka Split

 

HNK Zadar

20.00 Nevidljiva, Kazalište Virovitica i Kazalište lutaka Zadar

 

Subota, 3. lipnja 2017.

Narodni trg

10.00 do 11.00 Lutkarske etide Centar za lutkarsku baštinu Pingyang, Peking, NR Kina

11.00 do 12.00 Lutkarske etide studenata Umjetničke akademije u Osijeku

 

Kazalište lutaka Zadar

11.00 Nije me strah, Dječje kazalište B. Mihaljevića u Osijeku

 

HNK Zadar

12.00 Lutkarske etide, Centar za lutkarsku baštinu Pingyang, Peking, NR Kina

 

Sveučilište u Zadru-DHM

14.30 do 17.00 Međunarodni stručni skup Lutka je sve! Sve je lutka!

 

Dvorište Kazališta lutaka Zadar

17.00 Prezentacija rada s lutkama Centra za lutkarsku baštinu Pingyang , Peking, NR Kina

 

HNK Zadar

19.00 Male priče o nestašnoj Sonji, Gradsko kazalište Zorin dom Karlovac

 

Kazalište lutaka Zadar

20.00 Izložba studenata Umjetničke akademije u Osijeku, Odsjek za primijenjenu umjetnost studij kazališno oblikovanje

 

Mala dvorana Kazališta lutaka Zadar

21.00 Put u središte sebe, Umjetnička akademija u Osijeku, završni ispit Matee Bublić i Gordana Marijanovića

 

Nedjelja, 4. lipnja 2017.

Kazalište lutaka Zadar

11.00 Pipi duga čarapa, Gradsko kazalište lutaka Rijeka

20.00 Svečano zatvaranje 26. SLUK-a i dodjela nagrada

 

 

Pročitano 353 puta
svibnja 25, 2018

Župan Božo Galić u radnoj posjeti Zadarskoj županiji

Župan Božo Galić u radnoj je posjeti Zadarskoj županiji kojeg je u Domu Zadarske županije…
svibnja 24, 2018

Održana 13. izborna skupština Udruge roditelja poginulih branitelja

U Zadru je održana 13. izborna skupština Udruge roditelja poginulih branitelja…
svibnja 24, 2018

Longin: Značajan napredak na području poljoprivrede

U prostorijama zadarskog Arsenala održana je manifestacija 'NAŠE DOMAĆE, SADA I UBUDUĆE'…
svibnja 23, 2018

Župan Longin ugostio veleposlanika Priputena: Slovaci investirali 120 milijuna eura u Zadarsku županiju

Župan Zadarske županije Božidar Longin sa suradnicima je ugostio veleposlanika Slovačke…
svibnja 21, 2018

Dan općine Posedarje: Ključ razvoja - infrastruktura i zaštita okoliša

Svečanom sjednicom Općinskog vijeća obilježen je Dan Općine Posedarje. Uz domaćine,…

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA