Početna konferencija projekta TECHERA

0022

U talijanskom gradu Ravenni 20. svibnja 2022. godine održao se početni sastanak- Kick off projekta TECHERA „Nova tehnološka era u Jadranskom moru – dijeljenje velikih podataka i analitika za kružno morsko gospodarstvo“.

Projekt TECHERA sufinanciran je od strane Interreg programa suradnje Italija-Hrvatska 2014.-2020., u sklopu Klastera 1 "Povezivanje s mora: rješenje temeljeno na podacima u gospodarstvu mora" i rezultat je kapitalizacije 6 projekata ADRIREEF, FAIRSEA, ITACA, SUSHIDROP, PRIZEFISH i BLUE KEP koji su testirali inovativne prakse i pristupe.

Dana 20. svibnja 2022. godine održao se kick-off sastanak u Ravenni koji je organizirao vodeći partner Sveučilište u Bologni – Alma Mater Studiorum, u prostorijama Palazzo Rasponi Dalle Teste. Tema sastanka bila je predstavljanje projekta TECHERA i upoznavanje partnera. Na sastanku su bili prisutni svi projektni partneri, te su predstavljene i definirane obveze svakog pojedinačnog partnera s obzirom na radne pakete projekta. U sklopu predstavljanja projekta, definiran je plan rada, kalendar aktivnosti te buduća projektna događanja.

Uz vodećeg partnera Sveučilište u Bologni – Alma Mater Studiorum, ostali partneri su: ASSAM - Agencija za usluge poljoprivredno-prehrambenog sektora (Ancona), Jadransko-Jonska euroregija (Pula), Općina Ravenna, Nacionalni institut za oceanografiju i eksperimentalnu geofiziku (Trieste), Agencija za inovacije u primarnom sektoru – Veneto Agricoltura (Padova), Zadarska županija (Zadar), Ministarstvo poljoprivrede (Zagreb).

Opći cilj projekta je poticati održivi plavi rast stvaranjem zajedničke baze podataka, promicanjem specijalizacije poduzeća čije poslovanje uključuje održivu proizvodnju ribljih proizvoda te privlačenjem interesa i zapošljavanje mladih ljudi u plavoj ekonomiji. Uz navedeno, projekt podržava znanstveni pristup utemeljen na podacima koji doprinosi valorizaciji morskih proizvoda. Specifični ciljevi projekta su: razvoj i poticanje istraživanja, povećanje inovativnih kapaciteta, primjena naprednih tehnologija te razvoj specijaliziranih vještina, prijenos tehnoloških rješenja i poticanje poduzetništva.

Više informacija o projektu može se pronaći na: https://www.italy-croatia.eu/web/techera.