Rad Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u 2023. godini

Posted On Ponedjeljak, 12 veljače 2024 09:12

Povjerenstvo za zaštitu prava pacijenata je kroz 2023. godinu održalo osam sjednica na kojima je raspravljalo o  razini zaštite prava pacijenata oboljelih od mentalnih/duševnih  bolesti,  kršenjima prava pacijenata te o aktivnostima i projektima kojima bi se osigurala dodatna osviještenost i promidžba prava pacijenata. Većina pritužbi pacijenata odnosi na neprofesionalno ponašanje djelatnika/neljubaznost osoblja/uskraćivanje dostupnosti zdravstvene zaštite u PZZ, primjedba nad radom liječnika/neprofesionalnost/neodgovornost,  ne pružanje zdravstvene skrbi/predugo vrijeme čekanja za pregled ili postupak, nemogućnost ostvarivanja prava u djelatnosti fizikalne terapije u kući bolesnika, pritužba za nesavjesno liječenje, nepravilnosti i ne-etičnost u pružanju zdravstvene zaštite u privatnoj zdravstvenoj ustanovi, pogrešno dijagnosticiranje nalaza, dugotrajnost postupka opskrbe ortopedskim pomagalom, neučinkovitosti zdravstvenog sustava i pružanja zdravstvene zaštite u djelatnosti fizikalne medicine i ginekologije, nepravilnosti u radu osoblja vezano za  centralno naručivanje pacijenata, nemogućnost promjene izabranog doktora u PZZ.

Sukladno Planu rada Povjerenstva za zaštitu i promicanje prava pacijenata Zadarske županije za 2023.g.  održani su sastanci članova Povjerenstva s ravnateljstvima Doma zdravlja Zadarske županije, Zavoda za javno zdravstvo Zadar i Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije. Cilj zajedničkih sastanaka je unaprjeđenje partnerskog odnosa sa zdravstvenim ustanovama Zadarske županije u svrhu bolje i učinkovitije zaštite prava pacijenata. Unatoč činjenici da zdravstvene ustanove pružaju vrlo veliki broj zdravstvenih usluga,  prema dostavljenim podacima zdravstvenih ustanova, broj pritužbi pacijenata je vrlo mali. Činjenica je da pacijenti nedovoljno poznaju svoja prava te da ih brkaju s pravima iz zdravstvenog osiguranja ili nekih drugih zakona. Promocija prava pacijenata i načini njihove zaštite biti jedan od ključnih zadataka Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata Zadarske županije. Povjerenstvo za zaštitu prava pacijenata izradilo je Izvješće o radu Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u 2023. godini koje je slijedom zakonske obveze dostavljeno Ministarstvu zdravstva.