Image
Image

en gb

 

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image

Potpisan ugovor za projekt Pesticide Control and Reduction

Posted On Srijeda, 21 lipnja 2017 09:17

U utorak, 20. lipnja 2017. godine, u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije, održano je svečano potpisivanje sedam ugovora odabranih u sklopu 1. poziva na dostavu projektnih prijedloga na programu Interreg IPA prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014. – 2020., među kojima je i projekt Zadarske županije kao vodećeg partnera Pesticide Control and Reduction. ( VODEĆI PARTNER - Zadarska županija, PROJEKTNI PARTNER – 1. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Herecgovačko-neretvanske županije/kantona, 2. Agencija za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA, 3. Sveučilište u Zadru, 4. Zavod za poljoprivredu Županije Zapadnohercegovačke)

Na samome početku svečanosti, ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, Gabrijela Žalac, čestitala je svim korisnicima projekata i poželjela im uspješnu provedbu i nastavak kvalitetne prekogranične suradnje te naglasila: „Teritorijalna suradnja jedan je od ključnih ciljeva kohezijske politike i upravo su zato projekti prekogranične suradnje vrlo važni te imaju jako veliki potencijal. U ovom programskom razdoblju imamo čak 10 puta više sredstava nego u prošlom i to moramo kvalitetno iskoristiti. Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, kao i Agencija za regionalni razvoj Vaši su partneri na ovim projektima i stojimo na raspolaganju za bilokakvu pomoć.“

Ugovor vrijedan 601.639,26 eura za Zadarsku županiju potpisali su pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu Daniel Segarić i ravnateljica Agencije za regionalni razvoj Republike Hrvatske i čelnica Upravljačkog tijela Stella Arneri .

Glavni cilj projekta PESCAR je, zajedničkom prekograničnom suradnjom, uspostaviti prognostički sustav za pružanje preporuka poljoprivrednim proizvođačima o održivom korištenju pesticida u poljoprivrednoj proizvodnji kroz uspostavu meteoroloških stanica sa softverom. Prognostički sustav uključuje nabavu agrometeoroloških i vizualnih stanica (za prepoznavanje biljnih nametnika i bolesti) sa softverom koje će biti postavljene na više lokacija u dvije države (HR i BIH) te za svrhu imaju mjeriti toplinu, relativnu vlažnost, padaline, prisutnost vlage, temperaturu tla, smjer i brzinu vjetra, globalnu radijaciju, pritisak zraka i vlažnost tla. Prikupljene podatke analizirat će stručnjak te će ih u obliku preporuka plasirati ciljanoj skupini. Davanje preporuka za cilj ima primjenu ciljanog korištenja pesticida na projektnom području te posljedično zaštitu okoliša. Osim toga plan je ojačati kapacitete pružatelja usluga unutar takvog sustava kao i definirati politiku za održivu prevenciju zagađenja pesticidima u području koje projekt pokriva te podići svijest među poljoprivrednicima i malim i srednjim proizvođačima o prednostima održive i integrirane poljoprivredne proizvodnje.

Cilj projekta:

Opći cilj je promovirati smanjenu i ciljanu uporabu pesticida na području Zadarske županije u Hrvatskoj i Hercegovačko – neretvanske i Zapadnohercegovačke županije u Bosni i Hercegovini u svrhu zaštite prirode.

Specifični cilj je razviti zajednički sustav za prepoznavanje biljnih nametnika i bolesti, na području Zadarske županije u Hrvatskoj i Hercegovačko – neretvanske i Zapadnohercegovačke županije u Bosni i Hercegovini kao dijelovima istog okoliša, koji bi omogućio korisnicima ciljanu uporabu pesticida čime bi se doprinijelo zaštiti okoliša i prirode.

Program, financijski okvir i trajanje projekta:

 • Trajanje projekta: 30 mjeseci
 • Početak provedbe projekta: 1.7.2017.
 • Završetak provedbe projekta: 31.12.2019.
 • Projekt se provodi u sklopu programa Interreg IPA prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014 – 2020
 • Ukupna vrijednost iznosi € 601.639,26 od čega je:
  • Sufinanciranje sredstvima EU € 511.393,35 (85 %)
  • Sufinanciranje sredstvima projektnih partnera: € 90 245.91 (15 %)

Projektni partneri:

 1. Zadarska županija – prijavitelj projekta i vodeći partner
 2. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Hercegovačko-neretvanske županije/kantona
 3. Agencija za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA
 4. Sveučilište u Zadru
 5. Zavod za poljoprivredu Županije Zapadnohercegovačke

Očekivani rezultati projekta:

 1. Uspostavljena učinkovita prekogranična suradnja i povećana institucionalna sposobnost za prevenciju i smanjenje negativnih učinaka poljoprivredne proizvodnje na okoliš
 2. Uspostavljen i funkcionalan zajednički sustav za prepoznavanje biljnih nametnika i bolesti
 3. Razvijen sustav za pružanje preporuka farmerima i poljoprivrednim proizvođačima o održivoj upotrebi pesticida u poljoprivrednoj proizvodnji
 4. Povećane sposobnosti korisnika sustava o upotrebi zajedničkog sustava za prepoznavanje biljnih nametnika i bolesti u cilju pružanja savjeta u poljoprivredi na prekograničnom području
 5. Definirane mjere za sprečavanje zagađenja pesticidima u ZŽ, Hercegovačko-neretvanskom kantonu i Zapadno-hercegovačkoj županiji
 6. Povećana svijest farmera i poljoprivrednih proizvođača o prednostima održive i integrirane poljoprivredne proizvodnje
Pročitano 1898 puta

Zadnje objave

listopada 16, 2021

NAJAVA 3. sjednice Županijske skupštine Zadarske županije

3. sjednica Županijske skupštine Zadarske županije održat će se dana 22. listopada…
Zajednička fotografija u Domu Zadarske županije
listopada 13, 2021

Primanje u Domu županije za srebrne jediličarke i atletičara Gašpara

Župan Božidar Longin u Domu Zadarske županije primio je jedriličarke Eniju Ninčević i…
Državni tajnik Šime Erlić je uručio s pet ugovora za sufinanciranje EU projekata u vrijednosti od oko 25 milijuna kuna
listopada 08, 2021

Državni tajnik Šime Erlić uručio pet ugovora vrijednih 25 milijuna kuna

Državni tajnik Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić danas…
listopada 06, 2021

„Welcome“ nagrade za najbolje iznajmljivače u Zadarskoj županiji u 2021. godini

Projekt „Welcome“ nagrade za najbolje iznajmljivače u Zadarskoj županiji predstavlja…

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA