Image
Image

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image

Stanje s koronavirusom na zadarskom području stabilno, sve mjere prevencije poduzete

Posted On Utorak, 10 ožujka 2020 11:52

Stožer civilne zaštite Zadarske županije sastao se jutros kako bi razmotrili nekoliko zahtjeva za mišljenje o odgađanju manifestacija te se upoznao sa  novim mjerama zaštite od koronavirusa koje se odnose na kontrolu ljudi u međunarodnom prometu i ograničavanje javnih skupova

Svi strani državljani koji ulaze u Republiku Hrvatsku iz sljedećih država/područja - Kina: provincija Hubei, uključujući grad Wuhan. - Italija: Lombardija i provincije Modena, Parma, Piacenza, Reggio Nell'Emilia, Pesaro, Rimini i Urbino, Alessandria, Asti, Novara, Verbano Cusio Osolla, Vercelli, Padova, Treviso, Venezia i Bozen, - Njemačka: Okrug Heinsberg u njemačkoj saveznoj državi North Rhine-Westphalia - Južna Koreja: grad Daegu i provincija Cheongdo - Iran bit će upoznati s mjerom obaveznog smještaja u karantenu na razdoblje od 14 dana, a svi hrvatski i strani državljani koji ulaze u Republiku Hrvatsku iz sljedećih država/područja: - Kina (osim područja obuhvaćenih 1. kategorijom mjera) - Južna Koreja (osim područja obuhvaćenih 1. kategorijom mjera) - Italija: pokrajine Veneto, Pijemont, Emilia-Romagna, Južni Tirol, Marche - Hong Kong - Japan - Singapur dobiti će rješenje o obvezi samoizolacije u trajanju od 14 dana . Također, preporučuje se svim građanima da razmotre odgodu putovanja koja nisu nužna u sve države i regije koje su u većoj mjeri zahvaćene novim koronavirusom.

Prema naputku nacionalnog  Stožera civilne zaštite preporučuje se do daljnjega odgoditi sve skupove i organizirana okupljanja na kojima sudjeluje više od 1000 ljudi, svi organizatori okupljanja dužni su osigurati najviše higijenske standarde koji uključuju jasno istaknute upute,  osigurati punktove s dezinfekcijskim sredstvima, dati jasnu uputu sudionicima da se suzdrže od uobičajenog neverbalnog komuniciranja koje uključuje rukovanje i izbjegavaju bliži socijalni kontakt, dati jasnu uputu sudionicima ako imaju respiratornu bolest i/ili povišenu temperaturu (veću od 37.5oC) da ne dolaze na manifestacije te prije početka manifestacije dobiti suglasnost županijskog stožera civilne zaštite i nadležnog Zavoda za javno zdravstvo da su ispunili propisane upute.

Slijedeći nove naputke, predstavnici Zavoda za javno zdravstvo jutros su posjetili Benkovački sajam gdje je utvrđeno da su svi propisani uvjeti ispunjeni, da nema epidemiološkoh problema niti rizičnih točaka te da nema opasnosti od održavanja.

Međutim, Stožer civilne zaštite Zadarske županije preporučio je otkazivanje  odlaska djece iz Nogometnog kluba Zadar na turnir u Međugorje, Križni put mladih na Pašmanu koji se trebao održati ovoga vikenda te Svjetsko prvenstvo u podvodnom ribolovu koje je najavljeno za kraj travnja.

Danas u teretni dio Luke Gaženica dolazi brod  sa 14 članova posade nad kojima  će, iako nisu bili u doticaju sa talijanskim tlom, biti obavljen  nadzor granične sanitarne inspekcije.

Što se tiče zračnog prometa na Zračnoj luci Zadar, dosta je letova otkazano i promet je smanjen za 50 posto, a međunarodnih letova nema do kraja ožujka. Sve zdravstvene ustanove u stanju su pripravnosti, u zadarskoj općoj bolnici pripremljeni su prostori za izolaciju, no  nije bilo novih prijavljenih osoba s mogućim simptomima korona virusa. I dalje problem predstavlja veliki pritisak na objedinjeni hitni bolnički prijem ljudi s povišenom tjelesnom temperaturom i uglavnom bez uputnice.

Prema riječima načelnika Stožera civilne zaštite Zadarske županije Šime Vickovića sve zdravstvene ustanove moraju, bez obzira na cijenu biti opremljene potrebnom zaštitnom  opremom, a svi članovi Stožera i ustanova iz kojih dolaze  u stalnoj pripravnosti.

 

Epidemiolozi u Zadarskoj županiji dostupni su 24 sata na dan , a svi oni koji su unatrag 14 dana boravili na područjima zahvaćenim koronavirusom ili imaju simptome bolesti mogu se javiti dežurnom epidemiologu na broj 098332765 te za posebna pitanja svom obiteljskom liječniku.

Pročitano 806 puta

Zadnje objave

rujna 18, 2020

Obilježen Dan Općine Sukošan

U Sukošanu je prigodnom svečanošću obilježen Dan Općine i Dan obrane Sukošana. Osvrćući…
rujna 18, 2020

Projektom „Adri.SmArtFish“ do prvog umjetnog ribljeg grebena u Hrvatskoj

U dvorani Novi Park hotela Falkensteiner Club Funimation Borik, u četvrtak 17. rujna…
rujna 15, 2020

Sastanak u Vladi: Kreće izrada studijske dokumentacije za vodoopskrbu zadarskih otoka

Dugoočekivana izgradnja vodoopskrbnog sustava za zadarske otoke dolazi u novu fazu.…

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA