BAŠTINSKE USTANOVE- ČUVARI MARITIMNE POVIJESTI

Ove institucije pohranjuju prošlost institucija

Najveći broj povijesnih dokumenta i predmeta koji se odnosi na maritimnu povijest zadarskog kraja pohranjeno je u Zavodu za povijesne znanosti HAZU-a, Državnom arhivu u Zadru i Narodnom muzeju Zadar. Ove institucije pohranjuju prošlost institucija koje su djelovale ne samo na zadarskom području već i šire, čuvajući autentične dokumente vremena za buduće generacije i kulturna dobra kao dio povijesne i kulture baštine. Njihovo gradivo iznimno je vrijedan resurs s povijesnog, znanstvenog i kulturnog gledišta.

Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Zavod za povijesne znanosti

U Zavodu za povijesne znanosti HAZU u Zadru nalazi se Pomorska zbirka koja je nastala 1958. godine zahvaljujući nastojanju djelatnika tadašnjeg Instituta za historijske i ekonomske nauke JAZU u Zadru, osobito dr. Vjekoslava Maštrovića, kako bi se unutar ove ustanove prikupljali predmeti koji svjedoče o razvoju pomorstva, ribarstva i marikulture na tlu sjeverne Dalmacije od prapovijesti do danas. Iako je na početku zamišljen kao muzej, nikada to stvarno nije i postao, već je od svoga začetka djelovao kao Pomorska zbirka u sastavu Instituta, i to u okviru njegova Odsjeka za povijest pomorstva

Državni arhiv u Zadru

Zadarski bilježnik Bernardi u spisu iz 1390. godine spominje arhiv zadarske općine (archivum communis Jadre). Mletački dužd Franceso Foscari 1451. godine odobrava općinskom sekretaru srediti spise abecednim redom te određuje da po jedan ključ prostorije u kojoj se spisi nalaze drže općinski i knežev kancelar. Arhiv generalnog providura u Zadru osnovan je 1624. godine, a bio je smješten u prizemlju Providurove palače. 1894. godine osnovana je knjižnica Namjesništva koja, ukidanjem Namjesništva, postaje dijelom Arhiva.

Narodni muzej Zadar

Narodni muzej Zadar osnovan je kao kompleksni muzej s ciljem istraživanja, čuvanja i komuniciranja prirodne i kulturne baštine sjeverne Dalmacije. Kao takav od samog početka prikuplja i građu koja se odnosi na maritimnu baštinu. Narodni muzej Zadar sastoji se od četiriju odjela: Prirodoslovnog odjela, Etnološkog odjela, Muzeja grada Zadra te Galerije umjetnina. Svaki od navedenih odjela u svojem radu sudjeluje u prikupljanju, čuvanju i prezentiranju materijalne i nematerijalne maritimne baštine.
Osim predmeta koji se čuvaju u fundusu Muzeja iznimno je važno napomenuti veliki broj izložbi, prezentacija, predavanja, radionica, prikupljanja videa koji se odnose na maritimnu baštinu. Tijekom svoje povijesti Narodni muzej Zadar dugo je održavao i međunarodni trijenale fotografije pod imenom Čovjek i more.

DIZAJN I ODRŽAVANJE: Point Web Factory

Maritimna kultura zadarskog kraja u prošlosti, sadašnjosti i budućnosti