Prilagodba pristupačnosti

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Međunarodni projekti

3efishing3

Kick-off sastanakom započeo je projekt Central - BIC_ Central Europe Biodiversity Innovative Communities, novi projekt Upravnog odjela za poljoprivredu, ribarstvo i EU fondove financiranog iz Programa prekogranične suradnje Interreg CENTRAL EUROPE 2021.-2027.

 

Aktivnosti Zadarske županije na projektu su vezane za stvaranje preduvjeta za početak proizvodnje sadnog materijala autohtonih sorti maslina, odnosno za uzgoj bezvirusnih genotipova rijetkih, ugroženih autohtonih sorti. U apliciranje ovog  projekta smo se upustili radi detektiranog problema, a to je dostupnost zdravog sadnog materijala rijetkih autohtonih sorti, pa samim tim u njihovom širenju i prihvaćanju od strane proizvođača.

Duga povijest uzgoja maslina na zadarskom području rezultiralo je brojnim sortama maslina koje su se kroz vrijeme dopunjavale i mijenjale što nije vidljivo na karti autohtonoga sortimenta RH.

Vodeće sorte oblica, drobnica i krvavica te ostale, upotpunjene su s drugim pratećim sortama koje su se prvenstveno koristile kao oprašivači. One su se jednim djelom introducirale iz drugih maslinarskih regija, ali su i nastajale nicanjem kao samonikle masline. Uz pomoć proizvođača te su se sorte masline zbog svojih gospodarskih vrijednosti (redovite rodnosti, otpornosti prema suši i/ili krupnoći ploda itd.…) proširile na ovome području i nastavile razmnožavati cijepljenjem ili nekim drugim vegetativnim razmnožavanjem.

Sorta maslina je temelj za proizvodnju autentičnih maslinovih ulja jer je ona glavni faktor koji utječe na sastav i kvalitetu ploda, a time i ulja.

Uz sve navedeno, iz pogleda biološke raznolikosti lokalni tipovi i samonikle masline su neprocjenjiva vrijednost i izvor genetske raznolikosti. Kako bi se stekli preduvjeti za proizvodnju sadnica, evaluaciju i očuvanje autohtonih sorata masline odlučili smo se zasnovati nasad u kojem će se prikupiti (zasaditi) autohtone sorte maslina Zadarske županije. U nasadu će se pratiti njihov razvoj kao i njihova pogodnost za proizvodnju ulja te će se stvarati i preduvjeti za proizvodnju sadnoga materijala.

 

Specifični cilj projekta je očuvanje okoliša središnje Europe dok je opći cilj projekta razviti plan zaštite bioraznolikosti kako bi se postigla kolektivna svijest o zajednicama koje upravljaju biološkom raznolikošću.

Projekt je započeo 1. lipnja 2024. godine, predviđeno trajanje projekta je 30 mjeseci, a na projektu sudjeluje 12 projektnih partnera iz 8 zemalja: Italije, Hrvatske, Njemačke, Mađarske, Poljske, Slovačke, Slovenije i Austrije. Uz Zadarsku županiju, iz Hrvatske je još partner i Javna Ustanova Kamenjak iz Istre.

 

Ukupan proračun projekta iznosi 2,353,468.34 EUR-a, od čega je sredstvima ERDF-a sufinancirano 80%, odnosno 1.882.774,67 EUR-a.

Proračun Zadarske županije je 179,890.00 EUR-a, od čega 143.912,00 EUR-a sufinancira ERDF i 35.978,00 EUR-a Zadarska županija.

Dana 18. travnja 2024. godine održan je Kick-off sastanak projekta 3EFISHING_3E-innovation of small-scale fisheries and aquaculture: research-based and piloted Electricengine refitting of fishing vessels to enhance Environmental and Economic Adriatic Blue Growth financiranog iz Programa prekogranične suradnje Interreg Italy-Croatia 2021.-2027.

 

Opći cilj projekta je testiranje inovativnog rješenja prijelaza plovila malog priobalnog ribolova (SSF) i akvakulture (SSFA) veličine do 12 metara, na novi način napajanja putem električne energije ili u hibridnom načinu rada u svrhu smanjenja potrošnje goriva, buke i emisije stakleničkih plinova na moru. Ovakvo smanjenje je poželjno kako bi se ublažili ekonomski i društveni negativni učinci na mali priobalni ribolov i akvakulturu te kako bi se financijski podržao sektor.

Uvođenjem hibridnog pogona na brodove talijanske i hrvatske flote u Jadranskom moru implementirati će se strategija Europskog Zelenog Plana - pakt koji ima za cilj postizanje klimatske neutralnosti do 2050. godine.

Projekt je započeo 1. ožujka 2024. godine, trajanje projekta je 30 mjeseci, a provest će se kroz tri faze koje se baziraju na tri ključna elementa 3EFISHING projekta: inženjering, okoliš i ekonomija.

U prvoj fazi projekta radit će se na dizajnu i stvaranju posebnih hibridnih motornih pogona koji koriste obnovljive izvore energije. To će doprinijeti smanjenju troškova goriva kao i značajnom smanjenju emisije ugljičnog dioksida, a samim time i okolišnoj održivosti ribolovne flote.

U drugoj fazi će se instalirati motori na dva plovila kako bi se potvrdila njihova operativna učinkovitost.

U trećoj, ujedno i zadnjoj fazi, brodovi će se predstaviti na tržištu, odnosno malim i srednjim poduzećima iz sektora ribarstva i akvakulture. Također će se prezentirati i podijeliti rezultati provedenih studija, kako bi se ribarima i uzgajivačima pružile specifične financijske i tehničke informacije, kojima će se omogućiti implementacija "3EFISHING" plovila unutar ribarske flote radi osiguravanja boljih ekonomskih uvjeta sektora.

U projektu sudjeluje 8 projektnih partnera.

Dva istraživačka i razvojna instituta, Sveučilište u Bologni i Institut za oceanografiju i ribarstvo Split koji će prenijeti inovativnost ključnim sektorima akvakulture i ribarstva razvojem nisko ugljičnih rješenja.

Rad instituta podržavaju dva ministarstva: Ministarstvo poljoprivrede (Hrvatska) i Institut za usluge poljoprivredno-prehrambenog tržišta (Italija).

Tri regionalne institucije: Agencija za inovacije u poljoprivredno-prehrambenom i ribarskom sektoru regije Marche "Marche Agriculture Fisheries", Mediteranski agronomski institut Bari i Zadarska županija, koje će imati ulogu uključivanja operatera iz industrije. Te Cromaris, kao najznačajnija hrvatska firma iz sektora marikulture, koji će sudjelovati u inovativnim procesima i testiranju koja će se provoditi kroz projekt.

Pridruženi partneri: Regija Emiglia-Romagna i CESTHA (Eksperimentalni centar za zaštitu staništa) koja se bavi programima očuvanja ugroženih vrsta i promocijom održivog upravljanja morem i obalom, provodit će aktivnosti diseminacije rezultata projekta.

Ukupan proračun projekta iznosi 1.873.755,00 EUR-a, od čega je sredstvima ERDF-a sufinancirano 80%, odnosno 1.499.004,00 EUR-a.

Proračun Zadarske županije na projektu ukupno je 155.000,00 EUR-a pri čemu 80% odnosno 124.000,00 EUR-a sufinancira ERDF i 20% odnosno 31.000,00 EUR-a Zadarska županija.

https://www.italy-croatia.eu/web/3efishing

Kategorija Projekt 3EFISHING

Cookie

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA
Saznajte više
Image