Prilagodba pristupačnosti

06. srpnja 2022.

Rad Savjeta za zdravlje Zadarske županije u 2022. godini

Savjet za zdravlje Zadarske županije kao savjetodavno tijelo Županijske skupštine osnovano je 2009. godine  i sastavljeno je od 15 članova koji su predstavnici jedinica lokalne samouprave, predstavnici komora u zdravstvu, strukovnih udruženja, udruga za zaštitu prava pacijenata te predstavnici sindikata i poslodavaca. Pravilnikom o radu Savjeta za zdravlje uređen je način rada Savjeta, postupci  za donošenje odluka prava i dužnosti članova kao i druga pitanjima u svezi rada Savjeta. Savjet za zdravlje sastaje se na sjednicama,  najmanje  jedanput  u 60 dana. Osim članova Savjeta za zdravlje redovito se na sjednice pozivaju i članovi Odbora za zdravstvo i socijalnu skrb kao i ravnatelji zdravstvenih ustanova te djelatnici stručnih službi.

U protekla tri mjeseca održane su jedna Konstitutivna sjednica i tri tematske sjednice.

Prva sjednica bila je posvećena davalaštvu krvi. Nakon detaljnog prikaza, načinu organizacije i prikupljanja krvi te iznošenjem problema otvorena je rasprava na kojoj su članovi Savjeta za zdravlje poduprli prijedlog Gradskog društva Crvenog križa Zadar za ostvarivanje prednosti za dobrovoljne darivatelje krvi pri bolničkim pregledima i pretragama, a sve s ciljem poticanja i animiranja novih darivatelja.

Druga sjednica posvećena je organizaciji zdravstvenih usluga za vrijeme turističke sezone.  Zbog povećanog broja korisnika zdravstvene zaštite naglašena je potreba formiranja pravih turističkih ambulanti kao i osiguravanja dodatnih turističkih timova. S obzirom da ne postoji zakonski okvir i sustavno rješenje unutar kojih bi se turističke ambulante mogle organizirati članovi Savjeta raspravljali su o mogućnostima rješavanja ove problematike kroz primjere drugih županija.

Treća tematska sjednica Savjeta za zdravlje održana je 27. lipnja 2022. godine. Predstavnici Hrvatskog liječničkog zbora - podružnice Zadar, predstavili su svoju ideju o osnivanju muzeja povijesti zadarskog zdravstva.

Saznajte više