Image
Image

en gb

 

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image

Božidar Longin

Župan

Božidar Longin

Božidar Longin rođen je u Zadru 1960. godine. U rodnom gradu završio je osnovnu školu i klasičnu gimnaziju, a diplomirao je na Šumarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1986. godine.

Po završetku studija radi kao privatni poduzetnik sve do ljeta 1991. godine kada kao dragovoljac odlazi u Domovinski rat. Aktivni je sudionik obrane Zadra i zadarskog zaleđa, sudjelovao je u više vojno-redarstvenih operacija, među kojima VRO Maslenica i VRO Oluja.

Umirovljeni je časnik Hrvatske vojske u činu satnika. Dobitnik je više priznanja i nagrada, među kojima i odlikovanja Reda hrvatskoga pletera, Spomenice domovinske zahvalnosti te Reda hrvatskog trolista.

Nakon vremena provedenog u Hrvatskoj vojsci postaje upraviteljem Šumarije Zadar da bi potom u razdoblju od 1997. do 2001. godine obnašao dužnost dožupana Zadarske županije.

Od 2001. do 2004. vraća se u Šumariju Zadar na mjesto upravitelja, ali volonterski i obnaša dužnost člana Županijskog poglavarstva Zadarske županije u resoru prostornog planiranja, graditeljstva i zaštite okoliša.

Od 2004. do 2012. godine odlazi u Zagreb u Hrvatske šume najprije kao pomoćnik, a potom kao član Uprave. Sudjeluje u radu mnogih strukovnih udruga i radnih skupina.
Nakon izbora za župana Zadarske županije u svibnju 2013. godine postaje zamjenikom župana, a od 2017. godine na dužnosti je župana. Na lokalnim izborima 2021. godine izabran je i za drugi mandat župana Zadarske županije.

Od 2016. godine do danas predsjednik je Upravnog vijeća Lučke uprave Zadar, a od 2018. godine član je Upravnog vijeća Hrvatskih voda.
Aktivan je u mnogim sportskim društvima, a posebno u Košarkaškom klubu Zadar u kojem je obnašao odgovorne dužnosti u razdoblju od 1997. do 2002. godine. Od 2001. godine do 2015. godine zamjenik je predsjednika Hrvatskog košarkaškog saveza.

Bio je predsjednik Organizacijskog odbora Europskog prvenstva u košarci 2001. i U-20 2010. godine, predsjednik Organizacijskog odbora Europskog prvenstva u jedrenju 1999. te je sudjelovao u organizaciji niza drugih natjecanja.

Politički je aktivan u Hrvatskoj demokratskoj zajednici od samog utemeljenja stranke i obnaša niz odgovornih stranačkih dužnosti.

Govori engleski i talijanski jezik. Oženjen je i otac dvoje djece.

 

 

 

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA