Projekt TECHERA - A new technology era in the Adriatic Sea – Big data sharing and analytics for a circular sea economy

0022

Projekt TECHERA - Nova tehnološka era u Jadranskom moru – dijeljenje velikih podataka i analitika za kružno morsko gospodarstvo financira se  iz Programa prekogranične suradnje INTERREG V-A Italija-Hrvatska 2014-2020. Provedba projekta započela je 1. travnja 2022. godine, a završetak projekta se očekuje 30. lipnja 2023. godine.

Vodeći partner je Alma Mater Studiorum - Sveučilište u Bologni, Odjel za električnu energiju i informacijsko inženjerstvo "Guglielmo Marconi".

Ostali partneri su: ASSAM - Agencija za usluge poljoprivredno-prehrambenog sektora (Ancona), Jadransko-Jonska euroregija (Pula), Općina Ravenna, Nacionalni institut za oceanografiju i eksperimentalnu geofiziku (Trieste), Agencija za inovacije u primarnom sektoru – Veneto Agricoltura (Padova), Zadarska županija (Zadar), Ministarstvo poljoprivrede (Zagreb).

Opći cilj projekta je poticati održivi plavi rast stvaranjem zajedničke baze podataka, promicanjem specijalizacije poduzeća čije poslovanje uključuje održivu proizvodnju ribljih proizvoda te privlačenjem interesa i zapošljavanje mladih ljudi u plavoj ekonomiji. Uz navedeno, projekt podržava znanstveni pristup utemeljen na podacima koji doprinosi valorizaciji morskih proizvoda. Specifični ciljevi projekta su: razvoj i poticanje istraživanja, povećanje inovativnih kapaciteta, primjena naprednih tehnologija te razvoj specijaliziranih vještina, prijenos tehnoloških rješenja i poticanje poduzetništva.

Ishodi projekta rezultirat će:

• Međusektorskim klasterima za razmjenu podataka
  • Pametnom specijalizacijom i usvajanju napredne tehnologije za povećanje konkurentnosti poduzeća u sektoru ribarstva
  • Atraktivnim i inovativnim karijerama u plavoj ekonomiji

Ukupan proračun projekta iznosi 600.000,00 EUR-a, od čega je sredstvima ERDF-a sufinancirano 510.000,00 EUR-a.

Proračun Zadarske županije na projektu ukupno je 70.000,00 EUR-a pri čemu ERDF sufinancira 59.500,00 EUR-a dok vlastito sufinanciranje Zadarske županije iznosi 10.500,00 EUR-a.

Više o projektu može se pronaći na: https://www.italy-croatia.eu/web/techera.

Početna konferencija