Image
Image

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image

MONOGRAFIJA KIPARSKI BREVIJAR FRA JOAKIMA GREGOVA

Posted On Ponedjeljak, 14 kolovoza 2017 15:35

U Gradskoj loži, pod pokroviteljstvom Zadarske županije, predstavljena je monografija “Kiparski brevijar” autorice Andriane Ciprić. Riječ je o knjizi koja donosi osvrt na umjetnička djela poznatog akademskog kipara, svećenika fra Joakima Jakija Gregova.“Kiparski brevijar” sažima čak četiri desetljeća iznimno plodnog rada fra Joakima Gregova, koji je rodom s otoka Pašmana, a trenutno živi na Hvaru. Riječ je o posebnom djelu u kojem se nalaze čak 72 različite kritike, po jedna zasebna za svako prikazano djelo.

- “Kiparski brevijar” nastao je na neuobičajen način: za svaki rad ili skulpturu prvo napišem jedno razmatranje o toj temi i prema tom razmatranju onda radim skulpturu. Na temelju mog takvog rada profesorica Andriana Ciprić napisala je kritiku – samozatajno je rekao fra Joakim, dodavši da da se u ljepoti krije dobrota te da je inspiracija koju se može naći u svetačkom životu, prirodi i ljepoti oko nas samo početak na kojemu tek treba raditi. 

Njegov rad – brojne skulpture, slike na platnu, temperu na drvetu, vitraže i ikonografiju vidjele su tisuće ljudi u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Sloveniji, Njemačkoj, Italiji, Švicarskoj, SAD-u i Kanadi. Oko 60 posto umjetničkog rada po motivima svrstava se u sakralne teme, a dio je i svjetovne tematike. 

- Čestitke svima koji su dali svoj obol u ovoj lijepoj umjetničkoj priči. Fra Joakim je veliki umjetnik i drago mi je da sam nazočio promociji ove monografije. Proveo sam ugodnu večer u društvu dragih ljudi – istaknuo je župan Zadarske županije Božidar Longin.

Pročitano 934 puta

Zadnje objave

siječnja 01, 2020

Novogodišnji posjet rodilištu

Župan Božidar Longin u pratnji ravnatelja Opće bolnice Zadar Željka Čuline i voditelja…
prosinca 31, 2019

Dogovoreno uklanjanje onečišćenja: Zrmanju maksimalno zaštititi

Župan Božidar Longin u pratnji vodopravnog inspektora te predstavnika grada Obrovca i…
prosinca 20, 2019

Župan ugostio nadbiskupa Puljića

Župan Božidar Longin sa suradnicima je u Domu županije ugostio zadarskog nadbiskupa mons.…
prosinca 20, 2019

Župan posjetio Dom za starije i nemoćne te štićenike Doma za odrasle osobe Sv. Frane

Župan Božidar Longin, povodom nadolazećih blagdana, sa suradnicima je posjetio Dom za…

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA