Image
Image

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image
×

Upozorenje

JUser: :_load: Nije moguće učitavanje korisnika sa ID: 780

Svečano otvorena Kneževa palača

Posted On Ponedjeljak, 13 veljače 2017 14:48

Premijer Andrej Plenković svečano je otvorio obnovljenu Kneževu palaču u petak navečer, a svečanom činu prisustvovali su: potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva, poduzetništva i obrtništva Martina Dalić, ministrica regionalnog razvoja i fondova Europske unije Gabrijela Žalac, ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek, župan Stipe Zrilić,izaslanik predsjednika Sabora Marko Vučetić, ravnateljica Sveučilišta u Zadru Dijana Vican i drugi uzvanici. Sve njih, kao i mnoštvo Zadrana koji su se okupili na Poljani Šime Budinića, pozdravio je zadarski gradonačelnik Božidar Kalmeta: - Zadarska kulturna scena vratila se u svoj dom, ovo je večer u kojoj slavimo simbol Zadra, jer Kneževa je palača istinski simbol zadarske umjetnosti, spomeničke baštine, urbanog i kulturnog identiteta. Kneževa je palača simbol ratnog stradanja, simbol pobjede i obnove i simbol neuništivosti ovoga, više od tri tisuće godina, staroga grada. Za nas Zadrane ova Palača nije samo spomenička baština, ovo je mjesto za koje nas vežu najdublja sjećanja i emocije, od Gradske knjižnice, Glazbene škole, baletnih koraka, zvukova Gradske glazba, zbora Zoranić, vijesti Radio Zadra... ali i svirepog granatiranja početkom listopada 1991. godine, kada je bivša JNA iz vojarni ovdje u gradu, pucala namjerno i bešćutno i razorila ovo vrijedno zdanje. Obnova Kneževe palače od nacionalnog je, ali i europskog značaja, jer je ovo i jedan od prvih realiziranih projekata u Hrvatskoj financiranih iz strukturnih fondova Europske unije, a ujedno ovo je najveća pojedinačna investicija iz tih fondova u hrvatsku kulturnu baštinu. Ukupan trošak obnove i opreme je bio 44 milijuna kuna, od toga 35 milijuna iz europskih fondova. Prije toga također smo ulagali 12,5 milijuna kuna jer je trebalo sanirati zid, krov i sve ostalo. Završetkom ovoga projekta obnove postavili smo Zadar na važno mjesto kulturne karte Europe i vratili zadarsku kulturu ondje gdje pripada. Dobrodošli Zadrani u svoju palaču! - kazao je Kalmeta. - Zadar je veliki hrvatski povijesni grad s velikim doprinosom našoj hrvatskoj baštini. Tijekom agresije na Hrvatsku, nažalost stradala je Kneževa palača i trebalo je puno napora da se ona obnovi, nastavio je premijer Plenković. - Projekt je izveden iz strukturnih fondova, ali i zajedničkom inicijativom svih institucija i hvala svima koji su sudjelovali. Visoki standardi koji danas čine Kneževu palaču, uz doprinos arhitekata gospođe Letilović i gospodina Pedišića kojim također zahvaljujem, snažan su signal daljnjem razvoju kulture u gradu Zadru. Sa zadovoljstvom otvaram obnovljenu Kneževu palaču, s naznakom i obećanjem Vlade, a osobito ministrice Žalac i Obuljen, da nakon Kneževe palače slijedi i obnova Providurove palače - poručio je Plenković, nakon čega je uslijedio obilazak Kneževe palače.

Pročitano 1292 puta

Zadnje objave

listopada 21, 2020

Započela provedba projekta CUHaCHA - „EnhanCing Sustainable ToUrism Development through Culinary HeritAge“

Tradicionalna hrana oduvijek je igrala ključnu ulogu u kreiranju kulturološkog nasljeđa.…
listopada 15, 2020

NAJAVA 20. sjednice Županijske skupštine Zadarske županije

20. sjednica Županijske skupštine Zadarske županije održat će se dana 21. listopada…
listopada 14, 2020

NATJEČAJ za dodjelu »Nagrade za promicanje prava djeteta« u 2020. godini.

Dana 9. listopada 2020. godine Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i…
listopada 06, 2020

Čestitke Robertu Košti na nagradi na Festivalu Mali Marulić

Novo priznanje za Kazalište lutaka Zadar. Na 13. Festivalu hrvatske drame za djecu Mali…

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA