Image
Image

en gb

 

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image

31. obljetnica osnutka postrojbe specijalne jedinice policije - SJP Poskoci

Posted On Petak, 15 listopada 2021 15:10
Održano je svečano obilježavanje 31. obljetnice osnutka postrojbe specijalne jedinice policije - SJP Poskoci. Održano je svečano obilježavanje 31. obljetnice osnutka postrojbe specijalne jedinice policije - SJP Poskoci.

U petak 15. listopada 2021. održano je svečano obilježavanje 31. obljetnice osnutka postrojbe specijalne jedinice policije - SJP Poskoci. U sklopu obilježavanja obljetnice pripadnici SJP Poskoci su obišli Spomen sobu poginulih suboraca kao čin počasti i zahvale te očuvanja uspomena na njihova herojska djela u Domovinskom ratu. Obilježavanje obljetnice započelo je odavanjem počasti na mjestu osnutka postrojbe, ispred zgrade bivšeg odmarališta Čazmatrans na Relji u Zadru na mjestu gdje je postavljeno spomen obilježje za poginule pripadnike SJP Poskoci te na Gradskom groblju kod Središnjeg križa gdje su položeni  vijenci i upaljene svijeće. Ovom prilikom počast su odala izaslanstva Policijske uprave Zadarske predvođeno načelnikom Policijske uprave Antonom Dražinom, Zadarske županije predvođeno zamjenikom župana Šimom Vickovićem, Grada Zadra predvođeno gradonačelnikom Brankom Dukićem, roditelji poginulih pripadnika postrojbe SJP Poskoci te brojni predstavnici udruga proizašlih iz Domovinskog rata.

Prije 31 godinu, točnije 15. listopada 1990. godine osnovana je Jedinica za posebne namjene Policijske uprave Zadar, poznatija kao Poskoci. Bila je to prva postrojba specijalne policije osnovana u Republici Hrvatskoj. Prije Poskoka u Hrvatskoj je postojala samo jedinica za posebne namjene Lučko, nekadašnjeg RSUP-a, pa se poskoci smatraju začetnicima postrojba specijalne policije koje su osnivane po tadašnjim policijskim upravama. Jezgru Poskoka činilo je u početku 30 pripadnika koji su završili prvi tečaj za hrvatske redarstvenike. Na početku ožujka 1991. godine od Jedinice za posebne namjene osniva se Specijalna jedinica policije PU Zadarske. Prvi zapovjednik postrojbe bio je Đuro Župan. Tijekom postojanja, dužnost zapovjednika Poskoka obnašali su: Svemir Vrsaljko, Nikola Šindija i Anton Dražina. Kad je 2001. došlo do reorganizacije MUP-a, ugasila se i ova, jedna od najelitnijih postrojbi Specijalne policije MUP-a RH. Danas, kao slijednica Specijalne jedinice policije "Poskoci" egzistira Interventna jedinica policije PU Zadarske.

Pročitano 174 puta

Zadnje objave

studenoga 26, 2021

NAJAVA 4. sjednice Županijske skupštine Zadarske županije

4. sjednica Županijske skupštine Zadarske županije održat će se dana 3. prosinca (petak)…
studenoga 16, 2021

NAJAVA 5. sjednice Kolegija župana Zadarske županije

5. sjednica Kolegija župana održat će se dana 17. studenoga (srijeda) 2021. godine u…
studenoga 15, 2021

Županova čestitka nogometašima na plasmanu na Svjetsko prvenstvo

Povodom velikog uspjeha hrvatske nogometne reprezentacije i plasmana na Svjetsko…
studenoga 09, 2021

„JOINT CROSS BORDER TRAINING” – Edukativna međugranična radionica - Sastanak prekogranične suradnje Italija- Hrvatska

Zadarska županija, Upravni odjel za poljoprivredu, ribarstvo, vodno gospodarstvo, ruralni…

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA