Image
Image

en gb

 

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image

7. domobranska pukovnija obilježila 29. godišnjicu utemeljenja

Posted On Utorak, 27 srpnja 2021 11:35

Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod središnjeg križa Gradskoga groblja u Zadru obilježena je 29. Obljetnica utemeljenja 7. Domobranske pukovnije. Kroz sastav ove pukovnije prošlo je više od pet tisuća branitelja zadarskog kraja, na oltar domovine 35 hrvatskih vitezova iz 7. Domobranske pukovnije položilo je svoj život, a više od stotinu ih je ranjeno. Osnovanoj 27. Srpnja 1992 godine, 7. Domobranskoj pukovniji su pristupili već iskusni bojovnici iz već utemeljenih zadarskih postrojbi, a odmah po utemeljenju ova je pukovnija preuzela je dio bojišnice na Velebitu, a kasnije i cijelu bojišnicu od Novskog ždrila, pa do Zrilića iznad Gorice. U samoj akciji „Maslenica“ 7. Domobranska pukovnija bila je raspoređena duž cijele bojišnice i sudjelovala je u akciji s ostalim postrojbama hrvatske vojske. Time je postala prva domobranska postrojba koja je sudjelovala u borbenoj akciji u Domovinskom ratu.

Počast poginulima odali su  roditelji poginulih branitelja, nekadašnji pripadnici 7. Domobranske pukovnije, izaslanstvo PU Zadarske predvođeno načelnikom Antonom Dražinom, izaslanstvo Zadarske županije koje je predvodio župan Božidar Longin u pratnji zamjenika Šime Vickovića i predsjednika Županijske skupštine Antonia Vučetića, gradonačelnik grada Zadra Branko Dukić te predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata.

U ime 7. Domobranske pukovnije nazočne je pozdravio nekadašnji zapovjednik brigadir u miru Danijel Kotlar prisjećajući se nedavno preminuloga ratnog zapovjednika Danijela Telesmanića-Dida.

Svetu misu za sve poginule predvodio je vojni kapelan don Ivo Topalović.

Pročitano 241 puta

Zadnje objave

kolovoza 30, 2021

Župan Longin sa suradnicima na obilježavanju Dan Općine Vir

Dan općine Vir i blagdan Glavosjeka Sv. Ivana Krstitelja svečano je obilježen u nedjelju,…
Ministrica Vučković i župan Longin sa suradnicima u posjetu pogonima tvrtke Mišlov
kolovoza 27, 2021

Svečano obilježen Dan općine Poličnik

U petak, 27. kolovoza svečano je obilježen Dan općine Poličnik i blagdan nebeskog…
kolovoza 06, 2021

Odgovorno i održivo ribarstvo na Jadranu kroz inovativne tehnologije i jadranske riblje proizvode - projekt PRIZEFISH

Projekt PRIZEFISH – Piloting of eco-innovative fishery supply-chains to market…
srpnja 22, 2021

Krajem lipnja više od 60 tisuća zaposlenih u Zadarskoj županiji

Zadarska županija i na koncu šestog mjeseca 2021. godine bilježi značajno povećanje broja…

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA