Image
Image

en gb

 

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image

Obilježena 28. obljetnica 7. domobranske pukovnije

Posted On Ponedjeljak, 27 srpnja 2020 14:35

U povodu 28. obljetnice osnivanja 7. domobranske pukovnije Zadar, paljenjem svijeća i polaganjem vijenaca kod Središnjeg križa na Gradskom groblju Zadar, odana je počast poginulim hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata.

Počast su iskazale obitelji poginulih branitelja, udruge proistekle iz Domovinskog rata, predstavnici Policijske uprave Zadarske, izaslanstva Zadarske županije i Grada Zadra te udruga i političkih stranaka.

Molitvu odrješenja predvodio je vojni kapelan don Ivo Topalović, a o ratnom putu 7. domobranske govorio je jedan od ratnih zapovjednika, pukovnik Damir Vicković. Nazočni su se s posebnim emocijama prisjetili svojeg suborca i kroničara 7. domobranske Ivice Matešića-Jeremije, koji je preminuo prije nešto više od mjesec dana, a njegove tekstove o toj, legendarnoj zadarskoj postrojbi čitala je radijska novinarka Vesna Matešić.

Sveta misa zadušnica za sve poginule i umrle hrvatske branitelje održana je u kapelici na Gradskom groblju.

Sedma domobranska pukovnija Zadar osnovana je 27. srpnja 1992. godine. Prva je to domobranska postrojba koja je sudjelovala u borbenim akcijama u Domovinskom ratu, a kroz sastav pukovnije prošlo je više od pet tisuća branitelja zadarskog kraja. Tijekom Domovinskog rata poginulo je 35 pripadnika postrojbe, a više od stotinu ih je ranjeno.

Vojni stručnjaci ističu da je bila jedna od najbolje organiziranih i ustrojenih pukovnija u Oružanim snagama Republike Hrvatske. Ova postrojba za svoje je djelovanje dobila i vojno odlikovanje Reda Nikole Šubića Zrinskog.

Pročitano 753 puta

Zadnje objave

siječnja 06, 2022

Županova čestitka episkopu dalmatinskom povodom pravoslavnog Božića

U povodu pravoslavnog Božića koji se slavi u petak, 7. siječnja župan Božidar Longin…
siječnja 06, 2022

Župan Longin posjetio graničnu policiju: Sigurnost je brend Zadarske županije

Župan Božidar Longin i zamjenik župana Šime Vicković u pratnji načelnika Policijske…
Betlehemsko svjetlo mira i ove je godine stiglo u Zadarsku županiju
prosinca 23, 2021

Betlehemsko svjetlo stiglo u Zadarsku županiju

Betlehemsko svjetlo mira i ove je godine stiglo u Zadarsku županiju. Mladi izviđači iz…

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA