Image
Image

en gb

 

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image

U Zadru otvoren Noćnjak

Posted On Petak, 26 lipnja 2020 10:01

U specifičnim uvjetima i po prvi put u ljetnom terminu, činom tradicionalne sadnje masline ispred zadarskog hotela Kolovare otvorena je 22. međunarodna manifestacija malinara i uljara Noćnjak 2020 u organizaciji Zadružnog saveza Dalmacije. Na svečanosti otvaranja sudjelovali su zamjenik župana Šime Mršić i pročelnik Daniel Segarić. Za ovogodišnji Noćnjak predano je 413 uzoraka, od čega 40 sa zadarskog područja.

Program ovogodišnjeg Noćnjaka prilagođen je novonastalim okolnostima i skraćenog obujma, a traje  do subote 27. lipnja 2020.

„Ljubav prema maslinama jača je i od korona virusa“, kazao je Lordan Ljubenko, predsjednik Zadružnog saveza Dalmacije koji priređuje Noćnjak od 1999. godine. Ljubenko je istaknuo kako ta manifestacija maslinarstva ima ekonomske koristi za maslinare, uz saznanja o tehnološkim i znanstvenim novinama, te edukaciji maslinara.

Zamjenik župana Šime Mršić u svom je obraćanju istaknuo da se još od antičkih vremena maslina uzgajala ovdje jer je područje Zadarske županije, zahvaljujući plodnom tlu, pogodnoj klimi te općenito povoljnim ekološkim uvjetima, posebno dobro za maslinarsku proizvodnju.

„Maslina je, znači, naša prošlost, ali ulaganje u uzgoj maslina i proizvodnju maslinovog ulja ujedno je i naša budućnost.

Zanimljiv je podatak da je u razdoblju od 2010. do 2014. u Zadarskoj županiji podignuto i stavljeno u funkciju 1.430 ha maslinika od ukupnih 9.373 ha u cijeloj RH to je Zadarsku županiju stavilo na drugo mjesto iza Istarske županije prema površinama koje je podignula u tom razdoblju. Velika većina tih nasada podignuta je u zadarskom zaleđu na melioriranom kršu, mahom u ekološkom sustavu uzgoja. Pod maslinama je sada u Zadarskoj je županiji 2.579 ha, što iznosi 18,22 % u odnosu na RH.“, rekao je Mršić.

Zamjenik župana Šime Mršić uručio je  i “Zlatno pero Noćnjaka” dopisniku Slobodne Dalmacije Ivici Radiću.

Pročitano 537 puta

Zadnje objave

svibnja 10, 2022

Evakuacija turista i gašenje požara u kampu Zaton

Zadarska županija u sklopu provedbe projekta FIRESPILL – (Fostering improved reaction of…
svibnja 02, 2022

Čestitka župana Longina povodom Ramazanskog bajrama

Povodom prvog dana Ramazanskog bajrama, župan Božidar Longin uputio je čestitku glavnom…
Dom Zadarske županije posjetili su učenici triju četvrtih razreda OŠ Petra Preradovića u pratnji svojih učitelja
travnja 29, 2022

Župan primio četvrtaše iz OŠ Petra Preradovića

U četvrtak, 28. travnja, Dom Zadarske županije posjetili su učenici triju četvrtih…
travnja 29, 2022

Dodjela potpora događanjima u turizmu na području Zadarske županije za 2022. godinu

Dana 22. veljače 2022. godine na službenoj mrežnoj stranici Zadarske županije Upravni…

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA