Image
Image

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image

Otvorene 59. Glazbene večeri u Sv. Donatu

Posted On Srijeda, 10 srpnja 2019 09:07

Koncertom filmske glazbe u izvedbi Simfonijskog orkestra HRT-a pod ravnanjem maestra Vetona Marevcija u utorak, 9. srpnja 2019. godine, počele su 59. Glazbene večeri u Sv. Donatu.

U nazočnosti izaslanice predsjednika Hrvatskog sabora Grozdane Perić, pomoćnika ministrice kulture Hrvoja Manenice i brojnih drugih uzvanika u punoj dvorani HNK Zadar, kao izaslanik predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović, Glazbene večeri otvorio je župan Božidar Longin.

Osvrnuvši se na činjenicu da su loši vremenski uvjeti onemogućili održavanje svečanog otvorenja na tradicionalnoj lokaciji Foruma ispred crkve Sv. Donata, župan je istaknuo: Iako smo večeras zbog vremenskih neprilika na drugoj lokaciji, svakako treba istaknuti da je mjesto na kojem je sve počelo, Crkva sv. Donata, bila i jest simbolom Zadra. Možda ju danas pomalo istiskuju neke novije atrakcije poput Morskih orgulja, no i dalje je ipak Donat taj koji dominira na svakoj razglednici, na svakoj zračnoj snimci našeg prekrasnog Zadra. U njene je temelje utkana antička prošlost, njeni su zidovi i stupovi odoljeli ne samo zubu vremena, već i brojnim agresorima koji su kroz stoljeća pustošili i razarali naš grad. Stoga ne čudi da je Pavle Dešpalj prije 59 godina sanjao da baš Donat, sa svojom gotovo čarobnom akustikom, postane koncertnim prostorom. Od tada do danas ne samo Sv. Donat, već i nekoliko drugih lokacija na zadarskom Poluotoku, a odnedavno i šire, postaju prostorom na kojem vrhunski domaći i svjetski glazbenici stvaraju čaroliju glazbe. Tu čaroliju nude svima koji su spremni osluhnuti priču koju glazba pripovijeda, bez jezičnih barijera, pružajući isključivo - užitak.

Program ovogodišnjih Glazbenih večeri, koji se sastoji od 13 koncerata, trajat će do 8. kolovoza.

Foto: Zvonko Kucelin

Pročitano 232 puta

Zadnje objave

rujna 16, 2019

Održani posljednji terenski treninzi u sklopu projekta PESCAR

Projekt PESCAR – Pesticide Control and Reduction koji je s provedbom započeo u srpnju…
rujna 11, 2019

U najprestižnijem svjetskom izboru Zadar Cruise Port proglašen Lukom godine 2019.

Zadar, 12. rujna 2019. – Zadar Cruise Port (Putnička luka Gaženica) proglašena je Lukom…
rujna 09, 2019

Prvoga dana škole župan Longin u posjetio Gimnaziju Vladimira Nazora i Školu primijenjene umjetnosti i dizajna

Župan Božidar Longin u pratnji resornog pročelnika Ivana Šimunića i pročelnice Ureda…
rujna 08, 2019

Župan učenicima: Vi ste budućnost naše Domovine

Župan Zadarske županije Božidar Longin sa suradnicima posjetit će u ponedjeljak, 9. rujna…

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA