Image
Image

en gb

 

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image

Zlato za pet zadarskih strukovnih škola na Državnom natjecanju učenika strukovnih škola – WorldSkills Croatia 2019.

Posted On Utorak, 02 travnja 2019 13:11

Od 26. – 28. ožujka 2019. godine na Zagrebačkom velesajmu održano je Državno natjecanje učenika strukovnih škola - WorldSkills Croatia 2019., najveće strukovno natjecanje u ovom dijelu Europe. Oko 450 najboljih učenika strukovnih škola natjecalo se u više od 40 strukovnih disciplina u kojima su prezentirali stručne kompetencija te demonstrirali vještine potrebne za uspješno obavljanje zadataka karakterističnih za određena strukovna zanimanja. Zadarske strukovne škole : Prirodoslovno- grafička škola; Poljoprivredna, prehrambena i veterinarska škola Stanka Ožanića; Strukovna škola Vice Vlatkovića; Pomorska škola i Medicinska škola Ante Kuzmanića osvojile su zlatne medalje u 5 zanimanja.

PRIRODOSLOVNO-GRAFIČKA ŠKOLA:

  1. mjesto na međusektorskoj državnoj smotri Grafičke tehnologije i audiovizualnih tehnologija osvojile su učenice Hanna Anić i Ivana Dušković, uz mentoricu Vesnu Krnčević.

 

POLJOPRIVREDNA, PREHRAMBENA I VETERINARSKA ŠKOLA STANKA OŽANIĆA

Osim kao škola domaćin u dvije discipline AGRO I CVJEĆARSTVO, Poljoprivredna, prehrambena i veterinarska škola Stanka Ožanića natjecala se u četiri discipline: AGRO, CVJEĆARSTVO, PEKARSTVO i VETERINA. Rezultati naših učenika:

AGRO

Bruno Žodan (mentor Ante Gospić) , 8. mjesto

CVJEĆARSTVO

Vita Ražov (mentorica Višnja Sikirić) , 4. mjesto

PEKARSTVO

Ante Halusek i Nikolina Grubešić (mentorica Zorka Kokić) , 1. mjesto

VETERINA

Lucija Bopsić (mentorica Marijana Božina, voditelj Alenko Kovač) , 5. mjesto

STRUKOVNA ŠKOLA VICE VLATKOVIĆA:

Nastupila su 4 učenika Strukovne škole Vice Vlatkovića: 

- Valentino Vukelić natjecao se u izradi programskih rješenja – mentor Anamarija Friganović,

- Matej Grginović u automehatronici – mentor Ante Frleta,

- Ante Jakovčević u stolarstvu – mentor Mladen Pilipović

- Marko Batur u elektroinstalacijama – mentor Branimir Vukić.

Učenik Valentino Vukelić je osvojio prvo mjesto i zlatnu medalju u iznimno zahtjevnoj disciplini Izrada programskih rješenja.

 Učenici su rješavali vrlo kompleksni zadatak koji nadilazi srednjoškolske programe i više odgovara gradivu na fakultetu. U samo 11 sati efektivnog rada bilo je potrebno napraviti složenu aplikaciju s bazom podataka, više modula i pripadajućim funkcionalnostima što je Valentino odradio brzo, točno i efikasno te ostavio konkurenciju daleko iza sebe.

POMORSKA ŠKOLA

Pomorska škola Zadar natjecala se u zanimanju pomorska nautika.

Učenik David Zelenčić pod vodstvom mentora Antonia Zubčića osvojio je 1. mjesto i zlatnu medalju.

MEDICINSKA ŠKOLA ANTE KUZMANIĆA

Učenica Josipa Gregov uz mentorstvo Ivane Lapčić  osvojila je 1. mjesto iz discipline zdravstvena njega

U brojne su discipline bili uključeni poslodavci povezani kroz tehnologiju, proizvode ili usluge s disciplinom, te zapošljavaju učenike nakon završene strukovne škole. Važnost povezivanja poslodavaca s obrazovnim sustavom je neophodna, osobito u strukovnim zanimanjima kako bi se ostvario dugoročni cilj povećanja zapošljivosti učenika strukovnih škola. Isto tako, ovim su natjecanjem učenici imali priliku demonstrirati svoje vještine mogućim budućim poslodavcima. Isto tako, na Zagrebački velesajam su u dva dana došli brojni učenici osmih razreda iz cijele Hrvatske kako bi mogli vidjeti mogućnosti koje pruža strukovno obrazovanje te se uvjeriti u atraktivnost zanimanja i izvrsnost koju mogu dobiti u strukovnim školama. Svaka disciplina je imala dio pod nazivom "Isprobaj vještinu" gdje su učenici i ostali posjetitelji mogli na licu mjesta isprobati pojedinu vještinu koja im je bila zanimljiva. Osim tog, organizatori WorldSkills Croatia su omogućili cjelodnevni info pult za informiranje učenika i ostalih zainteresiranih za potrebe tržišta rada i uslugama HZZ-a, korištenje e- alata HZZ-a "Moj izbor".

Procjena je kako je tijekom dva dana natjecanja WorldSkills posjetilo više od 12.000 posjetitelja iz cijele Hrvatske. S obzirom na veličinu natjecanja, vjerujemo kako je ovo  bila vrlo uspješna promocija strukovnog obrazovanja u Republici Hrvatskoj koja je ostvarila svoju viziju priznavanja izvrsnosti u strukovnim vještinama, kao i podizanja atraktivnosti strukovnog obrazovanja u zemlji.

Pročitano 1236 puta

Zadnje objave

listopada 16, 2021

NAJAVA 3. sjednice Županijske skupštine Zadarske županije

3. sjednica Županijske skupštine Zadarske županije održat će se dana 22. listopada…
Zajednička fotografija u Domu Zadarske županije
listopada 13, 2021

Primanje u Domu županije za srebrne jediličarke i atletičara Gašpara

Župan Božidar Longin u Domu Zadarske županije primio je jedriličarke Eniju Ninčević i…
Državni tajnik Šime Erlić je uručio s pet ugovora za sufinanciranje EU projekata u vrijednosti od oko 25 milijuna kuna
listopada 08, 2021

Državni tajnik Šime Erlić uručio pet ugovora vrijednih 25 milijuna kuna

Državni tajnik Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić danas…
listopada 06, 2021

„Welcome“ nagrade za najbolje iznajmljivače u Zadarskoj županiji u 2021. godini

Projekt „Welcome“ nagrade za najbolje iznajmljivače u Zadarskoj županiji predstavlja…

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA