Image
Image

en gb

 

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image

Danas se obilježava Svjetski dan bolesnika

Posted On Ponedjeljak, 11 veljače 2019 15:53

     Povodom Dana bolesnika. 11. veljače 2019.g., koji je ujedno i dan Gospe Lurdske, Povjerenstvo za zaštitu prava pacijenata Zadarske županije podsjeća sve građane, udruge građana i institucije, da se prisjete bolesnih ljudi i članova njihovih obitelji u svojoj okolini kao jedne od ranjivih skupina, kojoj je neophodna naša briga, pažnja, suosjećanje i pomoć u svakodnevnom životu, te da kao zajednica i društvo osvijestimo načela humanosti i solidarnosti za bolesnike.

   Poklonimo malo slobodnog vremena, poučimo i našu djecu, te podsjetimo članove naših obitelji, prijatelje, poznanike na blagotvoran učinak pažnje, brige, suosjećanja i brižne tople riječi na oboljele. Ujedno svim bolesnicima želimo što bolju i učinkovitiju provedbu zdravstvene reforme, što je garancija pravodobne i dostupne zdravstvene zaštite.

   Sigurnost pacijenata kao i praćenje njihovih potreba prilikom provođenja zdravstvene zaštite, nije samo problem u našoj županiji, ili u Republici Hrvatskoj, već globalni problem.

   Veća prepoznatljivost prava pacijenata kao i osjetljivost na pravne, etičke i socijalne probleme s kojima se pacijenti suočavaju u svom svakodnevnom životu, doprinosi smanjenju teškoća, nepravdi i nekih nelogičnosti u sustavu zdravstva, kojima oni svjedoče iz prve ruke prilikom liječenja.

   Potpuna okrenutost pacijentima, s posebnom naznakom na sigurnost pacijenata, kao i „otvorena vrata“ na svim nivoima zdravstvene zaštite, od njihovog obiteljskog liječnika, preko poliklinika, bolnica, klinika, HZZO i Ministarstva zdravstva zahtjeva aktivno učešće pacijenta, koji je kvalitetno informiran o svojim pravima.

   Povjerenstvo za zaštitu prava pacijenata u Zadarskoj županiji, osnovano je 2005.g., sukladno Zakonu o zaštiti prava pacijenata iz 2004.g., redovito održava sjednice, odgovara na pritužbe pacijenata i daje informacije o daljnjem postupanju, te je u redovnoj komunikaciji sa svim zdravstvenim ustanovama na području Zadarske županije.

Prema našim saznanjima, zdravstvene ustanove na području Zadarske županije vode računa o poštivanju prava pacijenata prilikom ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu, kao akreditacijski standard definiran je Postupak za pritužbe i prigovore pacijenata, reagiraju promptno na svaku pritužbu, vode evidencije o prigovorima i nastoje otkloniti probleme gdje god je to moguće.

   U svojim izvješćima o zaprimljenim pritužbama , zdravstvene ustanove su se pozvale na  Pravilnik o standardima kvalitete zdravstvene zaštite i načinu njihove primjene (Narodne novine 79/11) prema kojem se mora osigurati ostvarivanje prava svakog pacijenta prilikom korištenja zdravstvene zaštite, i provoditi sve potrebne mjere za zaštitu tih prava.

   Svaka osoba ima pravo neposredno ili pisanim putem zatražiti od ravnatelja zdravstvene ustanove zaštitu svojih prava s obzirom na kvalitetu, sadržaj i vrstu zdravstvene usluge koja mu se pruža. Ukupno je u zdravstvenim ustanovama Zadarske županije zaprimljeno 67 pritužbi koje su riješene unutar zdravstvenih ustanova na nivou ravnatelja.

    Što se tiče pojedinačnih pritužbi pacijenata koje dolaze na adrese Povjerenstva, u prosjeku ih bude 15-ak tijekom godine i uglavnom dolaze pritužbe koje su se mogle riješiti u zdravstvenoj ustanovi i koje su u nadležnosti ravnatelja zdravstvenih ustanova.

   Zdravstvene ustanove vrlo su surađujuće, te u roku dostavljaju sva zatražena očitovanja od strane Povjernstva

   Izazovi održive zdravstvene zaštite u cijeloj Europi, nametnuli su potrebu

prepoznavanja i normiranja prava pacijenata u zdravstvenim sustavima EU.

  

   U Rimu je 2002. godine nastala Europska povelja o pravima pacijenata, poznatija

kao "Rimska povelja", koja je u studenom iste godine ratificirana u Briselu i tako je

postala temeljni dokument za reformu zdravstva u zemljama Europske Unije.

   Drugo poglavlje „Rimske povelje“, u kojem je prezentirano 14. prava pacijenata,

sastavni je dio Europskog Ustava.

   EU Povelja prava pacijenata predstavlja temeljna ljudska prava, koja se moraju

poštivati prilikom ostvarivanja zdravstvene zaštite, u svim zdravstvenim sustavima

EU.

1- Pravo na preventivne mjere                                    8 - Pravo na pridržavanje kvalitete

                                                                                          standarda

2 - Pravo na pristup                                                     9 - Pravo na sigurnost

3 - Pravo na informiranost                                          10 - Pravo na inovacije

4 - Pravo na pristanak                                                 11 - Pravo na izbjegavanje nepotrebne  

                                                                                            patnje i boli

5 - Pravo na slobodu izbora                                        12 - Pravo na individualizirano liječenje

6 - Pravo na privatnost i povjerljivost                        13 - Pravo na žalbu

7 - Pravo na poštivanje pacijentova vremena             14 - Pravo na kompenzaciju

Upravo stoga, na Dan bolesnika, Povjerenstvo za zaštitu prava pacijenata Zadarske županije želi   još jednom podsjetiti na prava pacijenata i na koji način ih ostvariti.

Pročitano 2537 puta

Zadnje objave

rujna 15, 2023

NAJAVA 14. sjednice Županijske skupštine Zadarske županije

14. sjednica Županijske skupštine Zadarske županije održat će se dana 21. rujna…
rujna 15, 2023

JAVNI POZIV za dodjelu potpora za poticanje IT poduzetništva na području Zadarske županije

Zadarska županija kao provoditelj Programa poticanja IT poduzetništva na području…
rujna 04, 2023

Povratak u školske klupe: Župan sa suradnicima posjetio škole u Obrovcu

Prvog dana nove školske godine župan Božidar Longin u pratnji zamjenika Šime Vickovića,…

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA