Image
Image

en gb

 

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image

Odana počast u Kašiću, Islamu Latinskom, Posedarju i Masleničkom mostu

Posted On Utorak, 22 siječnja 2019 14:38

U nastavku obilježavanja 26. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Maslenica 93., danas 22. siječnja 2018. godine polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na spomen-obilježju poginulim pripadnicima 3. gardijske brigade u Kašiću odana je počast poginulim braniteljima, ali i svima onima koji su sudjelovali u toj oslobodilačkoj operaciji. Treća gardijska brigada "Kune" došla je iz Slavonije u pomoć hrvatskim snagama koje su se odupirale protunapadu neprijateljskih postrojbi. U samo jednoj noći, s 1. na 2. veljače 1993. u području sela Kašića i okolice poginula su 23 pripadnika brodske 3. bojne Kobre. Od tog broja 17 hrvatskih vojnika stradalo je u zasjedi kad su išli na smjenu svojim suborcima na položajima oko crkve u Kašiću.
Stoga su, podno velikog spomen-križa napravljenog od slavonske hrastovine, vijence najprije položili roditelji poginulih pripadnika 3. GBR i njihove braniteljske udruge. Potom su vijence i svijeće položili Izaslanik Predsjednice RH, potpredsjednika Vlade RH i ministra obrane te načelnika Glavnog stožera OSRH-a general bojnik Mladen Fuzul,
Izaslanik predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, državni tajnik Ministarstva hrvatskih brantelja, Ivan Vukić , načelnik Policijske uprave Zadarske, Anton Dražina
sa izaslanstvima MORH-a, MUP-a, Ministarstva hrvatskih branitelja, Oružanih snaga RH, Ravnateljstva Polcije i Ureda državne uprave u Zadarskoj županiji.
Zajednički vijenac županija, gradova i općina RH položili su Božidar Longin župan Zadarske županije sa izaslanstvom, Tomislav Bulić gradonačelnik grada Benkovca,
izaslanstvo Splitsko-dalmatinske županije koje je predvodio župan Blaženko Boban, Brodsko–posavske zupanije sa županom Danielom Marušićemi, predstavnici Grada Zadra s gradonačelnikom Brankom Dukićem, Grada Biograda na Moru, Kaštela, Metkovića, općina Posedarje, Sv. Filip i Jakov, Zemunik Donji …kao i brojne braniteljske udruge proizašle iz Domovinskog rata.
Nakon polaganja vijenaca u Kašiću, tradicionalno se svake godine polažu vijenci i pale svijeće kod spomen-obilježja 4. Gardijske brigade kod Zelenog hrasta, u Islamu Latinskom. "Četvrta" je bila nositelj napadnog djelovanja u Akciji Maslenica te time pokazala neprijatelju što ga kasnije čeka u Bljesku i Oluji. Zatim
su vijenci i svijeće položeni i kod spomenika poginulim pripadnicima HRM u Posedarju, a polaganje vijenaca i paljenje svijeća nastavljeno je na spomen-križu uz Maslenički most.
U crkvi u Jasenicama održana je misa zadušnica za sve poginule i nestale branitelje i civile koju je predvidio vojni kapelan don Ivo Topalović.

Pročitano 2418 puta

Zadnje objave

ožujka 09, 2023

Republika Koreja želi intenzivirati suradnju sa Zadarskom županijom

Župan Božidar Longin sa suradnicima primio je u nastupni posjet veleposlanika Republike…
veljače 16, 2023

NAJAVA 11. sjednice Županijske skupštine Zadarske županije

11. sjednica Županijske skupštine Zadarske županije održat će se dana 23. veljače…

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA