Image
Image

en gb

 

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image

Održana 54. svečana dodjela Plave vrpce Vjesnika

Posted On Utorak, 04 prosinca 2018 10:04

U zadarskom Arsenalu u ponedjeljak navečer održana je 54. svečanost dodjele Plave vrpce Vjesnika koju organizira Sindikat pomoraca Hrvatske.  Svečanost je otvorio  glavni  tajnik Sindikata pomoraca Hrvatske Neven Melvan koji je istaknuo  kako mu je posebna čast biti u Zadru koji je dao toliko hrabrih ljudi i toliko pomoraca, ističući vrhunsku hrabrost i profesionalnost svih koji su spašavali ljude na moru. Na svečanosti u Arsenalu  izaslanik predsjednice RH bio je  urednik Pomorske večeri u Zadru Vladimir Šetka, a izaslanik predsjednika Vlade RH  župan Božidar Longin.

U ime domaćina, obratio se gradonačelnik Zadra, Branko Dukić, poručujući kako "najtoplije zahvaljuje što su ovu lijepu manifestaciju doveli u naš grad":
„Zadar je istinski grad pomoraca, zna to dobro i ovogodišnji dobitnik priznanja Stanko Banić, kao i učenici Pomorske škole u Zadru. Mi Zadrani zato imamo posebne emocije prema Plavoj vrpci koja nosi posebnu humanost“ - izjavio je Dukić.

Župan Božidar Longin također je izrazio zadovoljstvo što je Plava vrpca „doplovila“ u u Zadarsku županiju. „U našoj županiji ponosno iskazujemo svoju pomorsku tradiciju, Zadar je kroz povijest dao veliki broj pomoraca i svjesni smo važnosti ulaganja u kadrove“ - naglasio je Longin, ističući i značaj Tankerske plovidbe. „Također, značajno je spomenuti u ovom, svečanom trenutku i novu luku Gaženica, kojom se ponosimo i koja postaje home port za kruzere, a dovršetkom teretnog terminala i intermodalnim čvorištem ovoga dijela Europe. Stoga mi se logičnim čini da se Plava vrpca dodjeljuje baš ovdje u Zadru, i to u ovom lijepom prostoru Arsenala; koji datira iz 16. stoljeća. Arsenal je bio i veliko lučko skladište, čije je poslovanje obuhvaćalo i gradnju brodova i proizvodnju brodske opreme; što cijelom događaju daje dodatnu simboliku.“, rekao je župan Longin.

Rekao je kako solidarnost i spremnost izložiti sebe opasnosti kako bi pomogao drugome posebno do izražaja dolazi na moru. „Samo oni koji dobro poznaju more, znaju koliko ono može biti i divno, ali i opasno. Oni ga osjećaju i vole, no prije svega poštuju. Ova jedinstvena nagrada svake godine odlazi u ruke časnih ljudi čija će imena trajno ostati dijelom naše bogate pomorske baštine.“, zaključio je župan Longin i čestitao svim laureatima.

Izaslanik predsjednice RH, urednik Pomorske večeri iz Zadra novinar HRT Centra Zadar Vladimir Šetka svim je  laureatima zahvalio na hrabrosti i požrtvovnosti. te svima koji su na bilo koji način riskirali vlastite živote da bi spasili tuđe.

„Razgovarajući s mnogim pomorcima, djelatnicima Pomorske policije i Lučke kapetanije, te drugima koji spašavaju ljudske živote u nemogućim vremenskim i svim drugim uvjetima, dobro znam da ti hrabri ljudi svoje podvige smatraju svojim poslom ili obvezom. Time su priznanja Plave vrpce još i veća.  Gledajući unatrag samo zadnjih nekoliko godina, hrvatski pomorci koji plove na domaćim i stranim kompanijama spasili su desetke ljudskih života na svim svjetskim morima. Svojim djelima pronose svijetom ime svoje Domovine, te promiču humanost i pomaganje ljudima u nevolji.  Neka njihovi podvizi budu primjer budućim  naraštajima hrvatskih pomoraca, a dobro znam da ih u našim Pomorskim školama ne uče samo sigurnom navigavanju, nego i humanosti.“, rekao je novinar Vladimir Šetka .

Ronilac iz Komiže Andi Marović i Vatrogasna zajednica Dubrovačko-neretvanske županije pod zapovjedništvom Stjepana Simovića dobitnici su Plave vrpce Vjesnika za 2018. godinu, Posebna priznanja uručena su ove godine i legendarnom direktoru zadarske Tankerske plovidbe Stanku Baniću, te brodu "Tijat", velikoj kulturnoj baštini hrvatskog pomorstva o kojoj brine skupina šibenskih entuzijasta.

Hrabri ronilac poznat i kao "šaptač ugorima", koji je nagrađen Zlatnim prstenom i Svilenim plamencem, 17. i 18. lipnja spriječio je ekološku katastrofu nakon što je u dva navrata na otvorenom moru zaronio, pronašao i zatvorio dvije rupe na oplati turskog teretnog broda "Haksa" u kojem je bilo tri tisuće tona magnezita i 30 tona pogonskog goriva. Zaronio je pod krmu havariranog broda kako bi aluminijskom pločom zatvorio rupu kroz koju je more prodiralo u strojarnicu.

Vatrogasci šest postrojbi Dubrovačko-neretvanske županije pod zapovjedništvom Stjepana Simovića nagrađeni su srebrnom plaketom i svilenim plamencem također zbog hrabrosti, stručnosti i požrtvovnosti pri gašenju požara na 40-metarskoj jahti "Kanga" 7. rujna kod Pelješca. U eksploziji su ozlijeđena tri vatrogasca, a zbog nesnosno velike vrućine, na mjestu eksplozije izmjereno je 680 celzija, vatrogasci su dva puta morali napuštati brod u plamenu. Vraćali su se i uspjeli spriječiti da vatra zahvati četiri tanka s dizelom.

Ove je godine bilo nominirano sedam poduhvata na moru, jedan u pojedinačnoj konkurenciji, te šest u momčadskoj.

 U momčadskoj je konkurenciji bilo još pet nominacija za poduhvat na moru. Posada danskog tankera Torm Resilence pod zapovjedništvom kapetana Feđe Ratkovića je 3. lipnja na Pacifiku spasila četvoricu ekvadorskih ribara koji su 20 dana bespomoćno plutali u čamcu. Posada japanskog tankera Marvel Falcon pod zapovjedništvom Splićanina Damira Petrovića 13. je svibnja u Karipskom moru po mraku i jakom nevremenu spasila dvojicu državljana Kostarike i Nikaragve koji su pet dana plutali u drvenoj brodici.

Pomorski policajci Valdi Bubić i Tomislav Subota iz Pule su 18. kolovoza po jakoj buri spasili mađarskog mladića koji se zbog iscrpljenosti nije mogao vratiti na obalu.

Posada broda "Nehaj" pod zapovjedništvom Vladimira Bjondića 22. rujna je po olujnoj buri u Senjskom kanalu spasila dvojicu hrvatskih nautičara kojima su valovi već napunili gliser. Posade brodova "Cavtat" i "Vid", te djelatnici Nacionalne središnjice za traganje i spašavanje na moru nominirani su zbog traganja i spašavanja britanske državljanke Kay Langstaff koja je u noći 19. kolovoza 25 milja od Lošinja pala s kruzera.

Nominiranima su uručena posebna priznanja, a uručio ih je župan Božidar Longin.

Pročitano 1438 puta

Zadnje objave

kolovoza 30, 2021

Župan Longin sa suradnicima na obilježavanju Dan Općine Vir

Dan općine Vir i blagdan Glavosjeka Sv. Ivana Krstitelja svečano je obilježen u nedjelju,…
Ministrica Vučković i župan Longin sa suradnicima u posjetu pogonima tvrtke Mišlov
kolovoza 27, 2021

Svečano obilježen Dan općine Poličnik

U petak, 27. kolovoza svečano je obilježen Dan općine Poličnik i blagdan nebeskog…
kolovoza 06, 2021

Odgovorno i održivo ribarstvo na Jadranu kroz inovativne tehnologije i jadranske riblje proizvode - projekt PRIZEFISH

Projekt PRIZEFISH – Piloting of eco-innovative fishery supply-chains to market…
srpnja 22, 2021

Krajem lipnja više od 60 tisuća zaposlenih u Zadarskoj županiji

Zadarska županija i na koncu šestog mjeseca 2021. godine bilježi značajno povećanje broja…

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA