Image
Image

en gb

 

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image

50 godina djelovanja Udruženja obrtnika Zadar: Obrtništvo ima veliko značenje u gospodarstvu Zadarske županije

Posted On Srijeda, 21 studenoga 2018 10:53

Prigodnom svečanošću u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zadru, Udruženje obrtnika Zadar obilježilo je veliki jubilej, 50. obljetnicu osnutka. Okupljenim zadarskim obrtnicima i uzvanicima obratio se predsjednik UOZ-a Mladen Malta koji je podsjetio da je 20. kolovoza 1968. tadašnje Udruženje samostalnih zanatlija upisano u Registar udruženja građana.

Udruženje je u to vrijeme bilo jedna od rijetkih inicijativa koja je podržavala privatno vlasništvo okupljajući sve privatne poduzetnike koji su svoje poslovanje registrirali kao obrt. Današnje udruženje broji 3.237 članova, od čega više od polovice obrtnika djeluje na području Grada Zadra. Naše udruženje se prilagodilo modernim uvjetima poslovanja te je financijskim sredstvima iz EU fondova uredilo vlastiti prostor, koji gotovo tri godine funkcionira kao prostor prilagođen i otvoren novim poduzetnicima i zanimanjima. To je konkretan primjer kvalitetne suradnje lokalne samouprave i poduzetničkih institucija“, naglasio je Malta.

Župan Zadarske županije Božidar Longin, čestitajući jubilej obrtnicima, poručio je kako obrtništvo, kao posebna kategorija malog poduzetništva, ima veliko značenje u gospodarstvu Zadarske županije te stoga zavređuje posebnu pozornost i podršku svih razina društvene zajednice.

U povijesti čovječanstva obrtništvo je imalo jednu od ključnih uloga za razvoj i opstanak zajednice. Značaj njihove djelatnosti je bio toliki da je jedan od temeljnih načina nastanka prezimena upravo naziv obrta. Kovač, Kotlar, Lončar… sve su to prezimena nastala upravo prema nazivu obrta, odnosno zanimanja. Napredak tehnike i tehnologije neminovno dovodi do gašenja nekih starih obrta. No, ipak, obrtnici idu u korak s vremenom i kao poduzetnici, ostaju vrlo značajan kotač našeg gospodarstva. Veseli nas, stoga, podatak da se broj zaposlenih obrtnika u našoj županiji i tijekom ove godine povećao. Ono u čemu vidimo dobar potencijal, a za što Županija odobrava i financijsku potporu, jest očuvanje starih obrta ili njihova revitalizacija u novom kontekstu“, istaknuo je župan Longin.

Zadarskim obrtnicima obljetnicu je čestitao i predsjednik Hrvatske obrtničke komore Dragutin Ranogajec koji je s gradonačelnikom Dukićem i županom Longinom podijelio priznanja zadarskim obrtnicima.

Dobitnici priznanja povodom proslave 50. obljetnice Udruženja obrtnika Zadar:

ZLATNA NAGRADA

GORDANA KOKIĆ - vl. obrta za kozmetičke usluge Gordana Beauty Center - za dugogodišnji uspješan rad, te postignutu visoku razinu kvalitete obrtničkih usluga.

MILE MILOVAC - vl. obrta za optiku i trgovinu Optika - za dugogodišnji uspješan rad u obrtu i očuvanje obrtničkih vještina.

ČEDOMIR PERIĆ - vl. obrta za soboslikarsko-ličilačke usluge Perić - za dugogodišnji uspješan rad u obrtu te očuvanje i unapređenje obrtničkih vještina.

SREĆKO SKOBLAR - obrt za ugostiteljstvo Konoba Skoblar - za dugogodišnji uspješan rad u obrtu te očuvanje i unapređenje obrtničkih vještina

JUGOSLAV ŠULJ1Ć - vl. obrta za proizvodnju i montažu tendi i građevinske stolarije Harmo - za dugogodišnji uspješan rad, te postignutu visoku razinu kvalitete obrtničkih usluga

SREBRNA NAGRADA

EDUARD FRANIN - vl. limarske radionice Eduard Franin - za dugogodišnji uspješan rad u obrtu i doprinos u razvoju Udruženja kroz rad u tijelima

VLADIMIR KOVAČEVIĆ (posmrtno) - dimnjačarski obrt Briševo - za očuvanje i unapređenje obrtničkih vještina i doprinos u razvoju Udruženja kroz strukovni

MARINKO PESTIĆ - elektroinstalacijski obrt Pestić - za dugogodišnji uspješan rad u obrtu i doprinos u razvoju Udruženja kroz rad u tijelima

MIRELA PIFAT - vl. obrta za trgovinu Antea - za dugogodišnji uspješan rad u obrtu i doprinos u razvoju Udruženja kroz rad u tijelima

PLAKETA DORO PETRIĆ

EDISON BOŠKO - vi. ribarskog obrta Edison Boško - za dugogodišnji uspješan rad u obrtu i doprinos u razvoju Udruženja kroz strukovni rad

DUNJA ČUPIĆ - obrt za knjigovodstvene usluge Velebit - za doprinos u razvoju Udruženja kroz dugogodišnju aktivnost u tijelima i strukovnom radu

ZVONKO MATEŠIĆ (posmrtno) - obrt za usluge popravka obuće Matešić - za dugogodišnji uspješan rad u obrtu, te očuvanje i unapređenje obrtničkih vještina

ERIK PAVIN - vl. obrta za ugostiteljstvo Niko - za dugogodišnji uspješan rad u obrtu te očuvanje i unapređenje obrtničkih vještina

MIJO TOLIĆ - vl. graditeljskog obrta Svijet stakla - za dugogodišnji uspješan rad u obrtu, te očuvanje i unapređenje umjetničkih obrta

ZAHVALNICE UDRUŽENJA OBRTNIKA:

Zadarska županija, Grad Zadar, Agencija za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA, lnovativni Zadar, Prirodoslovno-grafička škola Zadar, Hrvatska gospodarska komora - Županijska komora Zadar, Udruženje obrtnika grada Zagreba, Udruženje obrtnika Osijek i Udruženje obrtnika Pula.

Pročitano 1640 puta

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA