Image
Image

en gb

 

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image

Svečani prijem za 41 darivatelja krvi u Zadarskoj županiji

Posted On Četvrtak, 25 listopada 2018 14:54

U Velikoj vijećnici Doma Zadarske županije, u četvrtak, 25. listopada 2018. godine održan je tradicionalni svečani prijem jubilarnih darivatelja krvi u 2018. godini među kojima je i Ante Motušić koji je krv dao čak 125 puta.

Hrvatski Crveni križ svake godine obilježava nacionalni Dan dobrovoljnih darivatelja krvi – upravo na današnji dan- 25. listopada, na dan kada je 1953. godine u organizaciji Crvenog križa u Sisku održana prva akcija dobrovoljnog darivanja krvi.

Od tada pa sve do danas, ovaj dan je za Hrvatski Crveni križ iznimno važan i obilježava se u gotovo svim društvima Crvenog križa diljem Lijepe naše.

Posebno nas veseli činjenica da na današnji dan svi plemeniti ljudi koji kroz cijelu godinu prema načelima dobrovoljnosti, anonimnosti, solidarnosti i besplatnosti daruju svoju krv, dobivaju posebnu priliku da ih sredina u kojoj žive i rade posebnom pažnjom istakne i nagradi te samim time pokaže da iznimno cijeni i poštuje svaku kaplju darovane krvi. Obilježavanjem Dana dobrovoljnih darivatelja krvi Hrvatski Crveni križ želi odati počast i zahvaliti svim darivateljima koji daju krv i na taj način spašavaju mnoge ljudske živote. Dan dobrovoljnih darivatelja krvi ujedno je prigoda za poticaj novim, a osobito mladim osobama da se odazovu na akcije darivanja krvi.

Ovaj dan prilika je za ukazati na značaj i važnost jedne od najvažnijih aktivnosti Hrvatskog Crvenog križa-darivanje krvi, te kako bi iskazali zahvalnost svim darivateljima i darivateljicama za njihovu plemenitost, humanost i ljubav prema čovjeku koju pokazuju darujući ono najvrjednije što čovjek može dati.

Ove godine  4 darivateljice  dale su krv 35 puta, 27  darivatelja 50 puta, 1 žena dala je krv 55 puta, 7 muškarca 75 puta i 1 darivatelj 100 puta.

Predsjednik Društva Crvenog križa Zadarske županije Rade Šimičević u uvodnom obraćanju se prisjetio se 1953 godine kada je u Sisku održana prva akcija dobrovoljnog darivanja krvi te kako je od tada pa do danas puno ljudi u Hrvatskoj spremno dati najdragocjenije što imaju- svoju krv, da bi mogli spasiti tuđi život. „Krv ne možete nigdje kupiti , krv ne možete nigdje proizvesti nego u ljudskom organizmu, a ono što je najvrjednije za taj organizam, to ljudi daju“, istaknuo je Šimičević dodavši kako je njihov primjer davanja krvi i spašavanja života nemjerljiv. Dodao je da u Zadarskoj županiji ima oko 7000 ljudi koji daju svoju krv. „Oni su naš ponos ne samo na današnji dan nego tijekom cijele godine. Nema veće ljubavi, dobrote i poštenja nego nekom dati krv i spasiti mu život.“, rekao je Šimičević i zahvalio  Gradu Zadru i Zadarskoj županiji na redovitim sredstvima koje im uplaćuju za redoviti rad. Pozvao je mlade koji još nisu postali darivatelji da to postanu jer da bi zadržali postojeći broj i premašili postojeći trebaju novi mladi darivatelji.

U ime Grada Zadra pozdravio je pročelnik UO za socijalnu skrb Mario Pešut, a u ime Zadarske županije zamjenik župana Šime Vicković. On je zahvalio darivateljima u ime svih žitelja Zadarske županije, posebno današnjim laureatima koji su zajedno dali oko 2000 doza krvi kojima su spasili oko 2000 ljudi.  Čestitao je i Crvenom križu koji je sa svojim volonterima uvijek na usluzi i županijskom Stožeru za zaštitu i spašavanje prilikom raznih elementarnih nepogoda.

Nakon obraćanja ravnatelja Društva Crvenog križa Zadarske županije Bore Galca koji je uz ostalo istaknuo kako je darovana krv nezamjenjiv lijek koji još uvijek nije uspio proizvesti niti jedan laboratorij, jubilarnim darivateljima uručena su priznanja, plakete i prigodni darovi.

U ime svih nagrađenih nazočnima se obratio Ante Motušić koji je ove godine dosegao 125 darivanja. „Mi smo samo ljudi velikoga srca koji nismo navikli na govornicu i rađe bi sada bili na ležaljci i davali krv, hvala vam u ime svih nas“, bio je kratak i emotivan Ante Motušić.


Pročitano 1523 puta

Zadnje objave

studenoga 29, 2023

Program kreditiranja privatnih iznajmljivača na području Zadarske županije

Zadarska županija je prepoznala privatni smještaj u turizmu kao jedan od osnovnih…
studenoga 28, 2023

NAJAVA 15. sjednice Županijske skupštine Zadarske županije

15. sjednica Županijske skupštine Zadarske županije održat će se dana 5. prosinca…
studenoga 27, 2023

Primanje za Nevešćanina i Perića: Zadru uskoro domaćinstvo Europskog prvenstva u skokovima u vodu

Župan Božidar Longin sa suradnicima je u Domu Zadarske županije primio skakača u vodu…
studenoga 22, 2023

ODRŽAVANJE OBVEZNIH EDUKACIJA ZA POLJOPRIVREDNIKE U SKLOPU POLJOPRIVREDNOG SAJMA CROAGRO 2023. UZ BESPLATAN ULAZ NA SAJAM

U terminu od 30.11. do 03.12.2023. na Zagrebačkom velesajmu održat će se CROAGRO,…

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA