Predstavljena regionalna oznaka 'Kvaliteta zadarskog kraja'

Posted On Petak, 22 prosinca 2017 10:29

Regionalna oznaka kvalitete “Kvaliteta zadarskog kraja” pod sloganom "Jedi dobro - živi zdravo", javno je predstavljena u Agenciji za ruralni razvoj Zadarske županije (AGRRA). Novi certifikat kvalitete namijenjen je promociji i prodaji tradicijskih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda s područja Zadarske županije.

- Zadarska županija rad na ovom projektu započela je prije dvije godine. Na razini Europske unije postoje oznake izvornosti i geografskog podrijetla koje su namijenjene proizvodima koje imaju dugu tradiciju poput paške janjetine i paškog sira. S druge strane, za male proizvođače predviđene su regionalne oznake kvalitete. Kroz ovaj projekt objedinit ćemo grupu tradicionalnih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda s područja zadarskog kraja regionalnom oznakom kvalitete čime ćemo dodatno povezati naše proizvođače - najavio je Daniel Segarić, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, ribarstvo, vodno gospodarstvo, ruralni i otočni razvoj Zadarske županije.

Ciljevi projekta su zaštita i očuvanje proizvoda, poticanje proizvodnje, podizanje razine kvalitete te promocija i prodaja proizvoda.

- Glavna svrha uvođenja regionalne oznake je da ona jamči podrijetlo i višu razinu kvalitete lokalnih proizvoda. U prvoj fazi projekta predviđeno je da će se oznakom obuhvatiti osnovne kategorije proizvoda kao što se meso i mesne prerađevine, riba, sirevi, svježe voće i povrće, ulja, vino, likeri te rakije – dodao je Vlado Kovačević, ravnatelj Agencije za ruralni razvoj Zadarske županije.

Oznaka će biti zaštićena kao jamstveni žig u vlasništvu Zadarske županije, koja će zainteresiranim proizvođačima dodjeljivati pravo korištenja oznake, nakon što povjerenstvo utvrdi ispunjavaju li tražene uvjete. Glavni kriteriji su da proizvodi potječu s područja Zadarske županije, da proizvodi imaju tradicionalnu vrijednost i da ih proizvode registrirani proizvođači (OPG-ovi, obrti ili tvrtke).

- Na terenu očekujemo veliki interes proizvođača koji će tako dobiti dodatni poticaj za promociju i potvrdu autentičnosti svojih proizvoda. Smatramo da će to u budućnosti dovesti do dodatne lojalnosti potrošača, a s vremenom i do veće prodajne cijene tih proizvoda – istaknuo je autor projekta, prof. dr. sc. Damir Kovačić koji je ujedno i osmislio projekt Seljačke tržnice u Zadru.

Nakon službenog predstavljanja regionalne oznake izvornosti kvalitete zadarskog kraja, već početkom nove godine uspostavit će se kontakt sa zainteresiranim proizvođačima, a prvi proizvodi s oznakom Kvaliteta zadarskog kraja na tržištu bi se mogli pojaviti do ljeta.