Održan stručni skup „Zona „- okusi i mirisi zadarskog kraja.

Posted On Srijeda, 30 kolovoza 2017 13:57

Riječ je o edukativnom projektu Zadarske županije temeljenom na multisektorskom povezivanju koji je usmjeren na djecu predškolske i školske dobi , njihove roditelje, učitelje i ugostitelje, a cilj ovog projekta je edukacija o mediteranskoj prehrani te o autohtonim namirnicama zadarskog kraja koje su predstavljene u pripremljenim i prilagođenim edukativnim materijalima namijenjeni učenicima i učiteljima.

Skup je organiziran u COIN-u te su se okupili predstavnici grada, županije i učitelji pet zadarskih osnovnih škola i to OŠ Petra Preradovića, OŠ Šimuna Kožičića Benje, OŠ Bartula Kašića, OŠ Zadarski otoci te OŠ Šime Budinića kojima je predstavljen pilot projekt koji će započeti u ovoj pedagoškoj godini 2017/2018. i provodit će se sa učenicima četvrtih razreda.

Učiteljicama su podijeljeni materijali u kojima su razrađeni satovi i radionice, kao i priručnici koji će djeci služiti kao svojevrstan udžbenik.

Predavači stručnog skupa bili su: Sara Cobal, mag nutr., Hrvatski institut za nutricionizam koja je okupljenima predstavila projekt i njegovu provedbu u praksi, dr.med. Ljilja Balorda, iz Zavoda za javno zdravstvo Zadarske županije koja je održala predavanje "Uloga mediteranske prehrane u očuvanju zdravlja djece"., Doc.dr.sc. Darija Vranešić Bender., Hrvatski institut za nutricionizam sa predavanjem o "Temeljnim principima uravnotežene mediteranske prehrane s naglaskom na osobitostima zadarskoga kraja"., Marta Kovačević, mag.nutr., Hrvatski institut za nutricionizam sa predavanjem „Bogatstvo hranjivih tvari autohtonih namirnica zadarskog kraja i dr. Ivica Vlatković koji je održao radionicu o poznavanju maslinovog ulja.

Zadarska županija prepoznala je važnost i značaj mediteranske prehrane te je ovaj projekt nastavak na projekt Riblja kašeta zdravlja koji je proveden u suradnji sa gradom Zadrom u gradskim vrtićima.

Naglasak je na edukacije najmlađih kojima se ugrađuju prehrambene navike u najranijem djetinjstvu te na taj način pridonosimo dugoročnoj prevenciji brojnih zdravstvenih tegoba kao i očuvanje kulturnog identiteta.