U ornitološkom rezervatu Veliko blato 170 vrsta ptica

- Lokalno stanovništvo zna cijeniti močvarna područja jer vide kolike koristi mogu od njih imati. Svi žele sačuvati močvare jer su vidjeli da će ih i turisti doći fotografirati, kaže Morana Bačić, stručna voditeljica u Naturi Jaderi.

Na području Zadarske županije nalaze se tri zaštićena močvarna staništa o kojima brigu vodi Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Natura Jadera. Od 1997. godine 2. veljače se u svijetu obilježava kao Dan močvarnih staništa, po kojima je ovaj dio Hrvatske vrlo poznat. Kako je sve veći interes turista u svijetu za promatranje ptica, u Zadarskoj županiji se svakako ima što za vidjeti.


Tri zaštićena lokaliteta

Uz ornitološki rezervat na području Parka prirode Vransko jezero i na otoku Pagu nalaze se dva zaštićena lokaliteta, ornitološki rezervati su Veliko i Malo blato kraj Povljane i Kolanjsko blato uz istoimeno naselje.

Mr. Morana Bačić, stručna voditeljica u Naturi Jaderi, kaže kako su vlažna močvarna staništa važna zbog krajolika, a močvarne ptice su vrijedne za bioraznolikost.

- Na Velikom blatu imamo čak 170 vrsta ptica, imamo zimovalica i preletnica koje se odmaraju dok lete iz Europe prema Africi. U povijesti su ljudi jako loše gledali na močvarna staništa, a to se osobito odnosilo u vrijeme kada je harala malarija jer ona u prijevodu riječi znači loš zrak. Zbog toga su ih ljudi isušivali, a danas mi ove lokalitete štitimo. Ovaj Dan močvarnih staništa je upravo za to da se promijeni svijest ljudi prema njima, a posljednjih godina se govori kako su upravo ova područja kolijevka bioraznolikosti. Na jednom malom području, kao što je Veliko blato puno je različitih vrsta, hrane, plitka je voda, ima dosta sunca pa ima puno svega od mikroorganizama do bezkralješaka, cijeli hranidbeni lanac se nastavlja, kazala je Bačić.


Pripremit će se izložba

Zadarska županija je izuzetno bogata vrstama ptica, ali i područja na kojima one obitavaju. Iako, su samo tri lokaliteta zakonski zaštićena, projektom Natura 2000 štite se sva ostala područja koja su bogata biljnim i životinjskim vrstama.

- U ornitološkom rezervatu Veliko blato napravljeno je istraživanje u kojem je evidentirano 170 vrsta ptica. Ove godine ćemo ponovno napraviti istraživanje kako bismo vidjeli što se u 5-6 godina promijenilo. Važno je da znamo upravljamo li dobro tim područjem, odnosno ima li više ili manje vrsta na tom području. Plan je da se tim istraživanjem, a ima puno ornitologa i zaljubljenika u prirodu, uz sve one koji odlaze na ovo područje i fotografiraju ptice, sljedeće godine priredi izložba baš uz Dan močvarnih staništa. Podizanje svijesti je jako važno, a to se vidi i u tome da nam posljednjih godina građani dojavljuju ukoliko lovci ubijaju ptice u zaštićenim područjima. Lokalno stanovništvo zna cijeniti močvarna područja jer vide kolike koristi mogu od njih imati. Svi žele sačuvati močvare jer su vidjeli i da će turisti doći fotografirati ova područja. Imamo na Velikom blatu i Školu u prirodi i to s osnovnim i srednjim školama. Djeca su oduševljena jer s dalekozorom mogu vidjeti čaplje i labudove. Tako su se zadnjih par godina labudovi ovdje počeli gnijezditi, a toga nije bilo prije jer sad ima hrane i očito im dobro odgovara, rekla je Bačić.        

Unatrag 13 godina koliko postoji Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Zadarske županije nije proglašena zaštita niti jedne lokacije, a razlog tome nisu projekti kojih nema, već jednostavno novac. S obzirom da se projektom Natura 2000 na području EU štite one lokacije koje država nije uspjela zaštititi, stalna skrb o zanimljivim bioraznolikim područjima postoji i na području Zadarske županije.
 
>