Hazadr

HAZADR 1024x200

Zadarska županija se uključila u provedbu projekta HAZADR (Strengthening common reaction capacity to fight sea pollution of oil, toxic and hazardous substances in Adriatic Sea) koji će se realizirati u sklopu programa IPA Adriatic prekogranične suradnje. Provedba projekta započela je 1. listopada 2012. godine, a predviđeno vrijeme trajanja projekta je 2 godine i 6 mjeseci. Glavni cilj projekta je uspostava zajedničkog modela upravljanja i prevencije od okolišnih i tehnoloških rizika na moru sa svrhom jačanja institucionalnih kapaciteta regija/županija, podizanja operativne spremnosti i osposobljenosti ljudskih resursa, skraćivanje vremena provođenja intervencije te poboljšanja efikasnosti postojećih sredstava za intervencije u slučaju iznenadnih onečišćenja mora. Ukupna vrijednost projekta iznosi 3.291.127,99 EUR, dok je Zadarskoj županiji alocirano 284.930,00 EUR (od čega 85% sufinancirano sredstvima EU, a 15% sredstvima Zadarske županije). U projekt je uključeno ukupno 13 partnera. Glavni partner je Regija Puglia – Služba za civilnu zaštitu. Ostali partneri su: 2 regije s područja Italije, uz Zadarsku su 3 županije s područja Hrvatske: Primorsko-Goranska, Splitsko-Dalmatinska i Istarska, 5 Instituta iz Italije, Slovenije, Hrvatske i Crne Gore te jedno Ministarstvo iz Albanije.