Citek

Citek Header

Projekt «CITEK» (Capitalization Initiative for the Innovation and Internationalization of the MED Economic and Knowledge system), nositelja Regije Marche, započeo je s provedbom 1. srpnja 2013. godine te traje do 31. prosinca 2014. godine. Glavni cilj projekta je promidžba uspostave mediteranskih, transnacionalnih i translokalnih sustava inovacija, uključujući sve dionike tzv. trokuta inovacija (javni, poslovni i strukovni sektori) gradeći na rezultatima prijašnjih projekata iz MED programa. Sve to u svrhu širenja ideje na europskoj razini da bliska veza između internacionalizacije i inovacije predstavlja novu temeljnu značajku globalnih razvojnih procesa. Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.245.500,00 dok je Zadarskoj županiji alocirano 95.000,00 eura. Projekt se provodi uz 9 partnera iz različitih zemalja, a to su: već prethodno spomenuti nositelj projekta Regija Marche – Italija, zatim Istraživački park UAB – Portugal, Zadruga OXALIS SCOP SA – Francuska, Razvojna agencija Regije Alentejo – Portugal, Sveučilište u Mariboru – Slovenija, Nacionalna konfederacija obrtništva i malog i srednjeg podruzetništva – Italija, Zaklada za inovacije – Španjolska, Institut Pedro Nunes; Udruženje za inovacije i razvoj znanosti i tehnologije – Portugal te Zadarska županija – Hrvatska.

Na stranicama između ostalog možete pronaći ključne informacije o projektu CITEK i svim projektima čiji se rezultati kapitaliziraju kroz provedbu projekta CITEK, informacije o mogućnostima financiranja inovativnih projekata međunarodne suradnje, informacije o razvoju i implementaciji Strategija pametne specijalizacije u Europi prezentirane kroz interaktivnu kartu...

Posebno zanimljiv dio stranice su tzv. "Zajednice inovativnog znanja", web zajednice posvećene povezivanju dionika iz sljedećih područja:

• pametni dom i aktivno starenje
  • alati financiranja društvenih inovacija
  • kreativne industrije
  • ICT u turizmu
  • energetska učinkovitost i obnovljivi izvori energije
  • tehnologije za proizvodnju ekološke hrane
  • bioznanost/ biotehnologija/ biomedicina

Cilj zajednica je razmjena ideja među dionicima te poticanje stvaranja produktivnih partnerstava i razvoja novih projekata. Broj i teme zajednica nisu unaprijed određeni te se očekuje nastanak novih zajednica okupljenih oko novih tematskih područja.