Image
Image

en gb

 

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image

Sigurnost u turizmu

Posted On Četvrtak, 19 srpnja 2018 13:35

Ljeto je vrijeme godišnjih odmora, opuštanja i odlazaka na plažu, a počinitelji kaznenih djela koriste opuštenost i nepažnju turista.

U suvremenim uvjetima globalizacije sigurnost postaje osnovni preduvjet putovanja, odnosno važan čimbenik turističke ponude, a turistička potražnja je osjetljiva na nesigurne uvjete boravka u određenoj turističkoj destinaciji. Stoga se u ljetnim mjesecima povećavaju preventivne mjere policije u suradnji sa lokalnom zajednicom.

Vijeće za prevenciju kriminaliteta na području Zadarske Županije u suradnji sa PU zadarskom i TZ Zadarske županije i ove godine provodi aktivnosti iz preventivnog projekta „Sigurnost u turizmu Zadarske županije“.

Nositelji projekta su djelatnici Upravnog odjela za gospodarstvo, turizam, infrastrukturu i EU fondove Zadarske županije i policijski službenici za prevenciju Ureda načelnika PU zadarske, a u provođenju projektnih aktivnosti sudjeluju predstavnici Upravnog odjela pomorsko dobro, more i promet  Zadarske županije, predstavnici Odjela za turizam i komunikacijske znanosti Sveučilišta u Zadru, predstavnici Agencije za razvoj Zadarske županije – ZADRA NOVA, Lučke kapetanije Zadar, HGK Županijske komore Zadar, policijski službenici nadležnih policijskih postaja na području PU zadarske i zaposlenici svih turističkih zajednica na području Zadarske županije.

            Cilj projekta je podizanje razine samozaštitnog ponašanja građana i turista te njihove informiranosti kako bi smanjili mogućnost  da postanu žrtvom kaznenog djela.

Kako bi postigli zadane ciljeve  policijski službenici za prevenciju Ureda načelnika PU zadarske educiraju iznajmljivače u privatnom smještaju, zaposlenike turističkih zajednica i drugih subjekata koji sudjeluju u projektu o važnosti ponašanja svakog pojedinca kako bi spriječili neželjene posljedice.

            Policijski službenici nadležnih policijskih postaja održavaju sastanke sa predstavnicima stanara iz objekata po stambenim četvrtima, obilaze objekte za smještaj turista i turističke zajednice, te informiraju osobe treće životne dobi.

            Isto tako, treću godinu za redom, provodi se anketiranje iznajmljivača u privatnom smještaju i turista kako bi se temeljem odgovora iz anketnih upitnika utvrdili stavovi građana, iznajmljivača i turista o sigurnost te kako bi ih se potaknulo na pojačani oprez prilikom turističkog boravka na području Zadarske županije.

            U okviru projekta tiskani su letci na devet svjetskih jezika – hrvatskom, engleskom, njemačkom, talijanskom, mađarskom, poljskom, japanskom, a od ove godine i na kineskom te korejskom  jeziku.

            Letci sadrže savjete o samozaštitnom ponašanju, kao i važne telefonske brojeve na kojima se može zatražiti pomoć, ukoliko se kazneno djelo ipak dogodi jer povećan broj ljudi u prostoru izaziva gužvu te se istovremeno povećava broj kaznenih dijela koji za posljedicu imaju nesigurnost u destinaciji.

Osoba koja postane žrtva kaznenog djela u pravilu trpi materijalnu štetu, ali ta osoba u najvećem broju slučajeva trpi i psihičko opterećenje, ne osjeća se više sigurnom i očekuje da se kazneno djelo u svakom trenutku može ponoviti te je za očekivati da se takva osoba u pravilu  više neće vratiti u turističku destinaciju u kojoj je bila oštećena i za koju je vežu negativne emocije.

Stoga opreza nikad dosta, a o preventivnom ponašanju jednako treba educirati  i domaćine i goste turističke destinacije.

Multidisciplinarnim pristupom rješavanja problema sigurnosti, upravo  provođenjem  projekta „Sigurnost u turizmu Zadarske županije“ nastoje se poboljšati  standardi sigurnosti u Zadarskoj županiji. Za sigurnost destinacije iznimno je važna suradnja između policije, građana i drugih subjekata u lokalnoj zajednici.

U preventivne aktivnosti uključeni su i strani policajci koji borave na području Zadarske županije u sklopu međunarodne policijske suradnje. Ove godine uz mađarske i poljske policajce na području naše županije borave i njemački policajci.

U tu svrhu upravo je i osnovano Vijeće za prevenciju kriminaliteta na području Zadarske županije koje između ostalog koordinira rad svih tijela zaduženih za sigurnost ljudi i imovine, a tijekom proteklih nekoliko godina uspješno provođenje određenih preventivnih programa, projekata i aktivnosti u suradnji više lokalnih subjekata pokazalo je dobru praksu i odobravanje ciljanih skupina.

NOSITELJI PROJEKTA IZ ZADARSKE ŽUPANIJE:

UO ZA GOSPODARSTVO, TURIZAM, INFRASTRUKTURU I EU FONDOVE

Lovro Jurišić, mag.ing.el. – pročelnik i

UO ZA POMORSKO DOBRO, MORE I PROMET

Krešimir Laštro, dipl. iur. - pročelnik

NOSITELJ PROJEKTA IZ PU ZADARSKE

  1. sc. Ivana Marić – policijska službenica

za prevenciju Ureda načelnika PU zadarske

 

 

Pročitano 2655 puta

Zadnje objave

listopada 16, 2021

NAJAVA 3. sjednice Županijske skupštine Zadarske županije

3. sjednica Županijske skupštine Zadarske županije održat će se dana 22. listopada…
Zajednička fotografija u Domu Zadarske županije
listopada 13, 2021

Primanje u Domu županije za srebrne jediličarke i atletičara Gašpara

Župan Božidar Longin u Domu Zadarske županije primio je jedriličarke Eniju Ninčević i…
Državni tajnik Šime Erlić je uručio s pet ugovora za sufinanciranje EU projekata u vrijednosti od oko 25 milijuna kuna
listopada 08, 2021

Državni tajnik Šime Erlić uručio pet ugovora vrijednih 25 milijuna kuna

Državni tajnik Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić danas…
listopada 06, 2021

„Welcome“ nagrade za najbolje iznajmljivače u Zadarskoj županiji u 2021. godini

Projekt „Welcome“ nagrade za najbolje iznajmljivače u Zadarskoj županiji predstavlja…

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA