Projekt PESCAR – Pesticide Control and Reduction

Projekt PESCARPesticide Control and Reduction je projekt koji se financira iz programa Interreg IPA prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014 – 2020. Projekt je započeo 1. srpnja 2017. godine, a traje do 31. prosinca 2019. godine.

Opći cilj je promovirati smanjenu i ciljanu uporabu pesticida na području Zadarske županije (Hrvatska) te Hercegovačko – neretvanske i Zapadnohercegovačke županije (Bosna i Hercegovina).

Glavni cilj projekta PESCAR je, zajedničkom prekograničnom suradnjom, uspostaviti prognostički sustav za pružanje preporuka poljoprivrednim proizvođačima o održivom korištenju pesticida u poljoprivrednoj proizvodnji kroz uspostavu meteoroloških stanica sa softverom.

Očekivani rezultati projekta:

1. Uspostavljena učinkovita prekogranična suradnja i povećana institucionalna sposobnost za prevenciju i smanjenje negativnih učinaka poljoprivredne proizvodnje na okoliš
  2. Uspostavljen funkcionalan i učinkovit zajednički sustav za prepoznavanje biljnih nametnika i bolesti
  3. Razvijen sustav za pružanje preporuka farmerima i poljoprivrednim proizvođačima o održivoj upotrebi pesticida u poljoprivrednoj proizvodnji
  4. Povećane sposobnosti korisnika sustava o upotrebi zajedničkog sustava za prepoznavanje biljnih nametnika i bolesti u cilju pružanja savjeta u poljoprivredi na prekograničnom području
  5. Definirane mjere za sprečavanje zagađenja pesticidima u ZŽ, Hercegovačko-neretvanskom kantonu i Zapadno-hercegovačkoj županiji
  6. Povećana svijest farmera i poljoprivrednih proizvođača o prednostima održive i integrirane poljoprivredne proizvodnje

Nositelj projekta je Zadarska županija, dok su ostali partneri iz Hrvatske: Sveučilište u Zadru i Agencija za razvoj Zadarske županije – ZADRA NOVA te iz Bosne i Hercegovine: Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Hercegovačko-neretvanske županije/kantona i Zavod za poljoprivredu Županije Zapadnohercegovačke. Nadležan odjel Zadarske županije za provedbu projekta PESCAR je Upravni odjel za poljoprivredu.

Ukupna vrijednost projekta iznosi 601.639,26 EUR, dok proračun Zadarske županije iznosi 257.799,13 EUR.

Na web stranici agroprognoza.eu možete pronaći aktualne podatke sa deset mjernih postaja u Zadarskoj županiji (temperatura, vlažnost, oborine, temperatura tla i vlažnost lista) kao i preporuke stručnjaka o pravilnoj i kontroliranoj upotrebi pesticida.