PROJEKT POBOLJŠANJE PRISTUPA PRIMARNOJ ZDRAVSTVENOJ ZAŠTITI NA OTOCIMA ZADARSKE ŽUPANIJE

NAZIV PROJEKTA: Poboljšanje pristupa primarnoj zdravstvenoj zaštiti s naglaskom na udaljena i depriviran područja kroz ulaganja u potrebe pružatelje usluga zdravstvene zaštite na primarnoj razini na otocima Zadarske županije

OPĆI PODACI:

NOSITELJ PROJEKTA: Zadarska županija

PARTNER U PROVEDBI: Dom zdravlja Zadarske županije

OPRERATIVNI PROGRAM: Konkurentnost i kohezija 2014. - 2020

TRAJANJE PROJEKTA: 23. ožujka 2017. godine-18. siječnja 2019. godine

UKUPNA VRIJEDNOST PROJEKTA: 1.929.737,01 HRK

UDIO U FINANCIRANJU: Europski fond za regionalni razvoj (EFRR) 1.640.276,45 HRK,  Zadarska županija 289.454,55 HRK

SVRHA I CILJ PROJEKTA:

Kako bi se postigli ciljevi projekta najveći dio aktivnosti odnosi se na nabavu dijagnostičko- terapijske i medicinsko-tehničke za opremanje ordinacija, a dio aktivnosti na manje infrastrukturne radove.

ISHODI PROJEKTA:

Nabava opreme

• U ordinacijama opće/obiteljske medicine na Viru, Istu (uključujući i otok Molat), Pašmanu/Neviđane i Dugom otoku/Božava osigurat će se dijagnostičko-terapijska i ostala medicinska oprema (prenosivi EKG aparati, otoskopi, oftalmoskopi, aspiratori, mobilni aparati za davanje kisika s pripadajućim setovima za reanimaciju, kirurške lampe i setovi za malu kirurgiju, spirometri, sterilizatori, lampe za terapiju kroničnih rana, stolni tlakomjeri, liječničke torbe za pregled, kuferi za reanimaciju mjernih stanica za visinu i težinu, ormari za instrumente i stolova za preglede.
  • Na otoku Pagu za ordinacije zdravstvene zaštite žena i dentalne zdravstvene zaštite nabavit će se ultrazvučni aparat i sonda, amnioskop i kolposkop te stomatološka stolica s pripadajućim instrumentima.

Ukupna vrijednost navedene dijagnostičko –terapijske i ostale medicinske opreme iznosi oko 1.000.000,00 HRK.

Infrastrukturni radovi

• Preostali dio sredstava, oko 600.000,00 HRK namijenjeno je manjim infrastrukturnim radovima koji će se obaviti u Povljani na Pagu (zamjena prozora i vrata, radovi na krovištu i fasadi), a u Žmanu na Dugom otoku bit će nabavljena i ugrađena platforma za osobe sa smanjenom pokretljivošću.

Provedba  horizontalne politike EU

• • U okviru promicanja ravnopravnosti spolova i zabrane diskriminacije provest će se edukacija zaposlenika
  • • U okviru politike održivog razvoja analizirat će se postojeći način odvoza infektivnog otpada s otočnih lokacija te izraditi plan i mjere za njegovo unaprjeđenje
  • • U osiguravanju prostorne pristupačnosti osobama s invaliditetom, u ordinaciji na Viru će biti postavljen