Obilježen Dan Zadarske županije

Posted On Utorak, 02 svibnja 2017 12:43

U zadarskom Arsenalu u četvrtak, 20. travnja 2017. svečanom je sjednicom Županijske skupštine obilježeno 24 godine od utemeljenja Zadarske županije. Svečarska sjednica imala je i određenu oproštajnu notu, župan Stipe Zrilić nakon deset godina više neće obnašati dužnost župana na što se referiralo više govornika, a osobito i emotivno zadarski gradonačelnik Božidar Kalmeta koji je na ovoj sjednici bio i izaslanik Vlade RH.

"Kao gradonačelnik, što ću biti još malo, u dvije stvari sam potpuno siguran: prvo, ja i Stipe nećemo više biti gradonačelnik i župan. Drugo, siguran sam da će se kontinuitet uspješnog upravljanja Gradom, Županijom i općinama nastaviti. Od 1993. naovamo napravljeno je toliko toga da bi, slikovito rečeno, mogla nastati još jedna županija. Stipe, dragi prijatelju i suradniče, ja ti kao gradonačelnik i bivši ministar doista odajem priznanje na visokim standardima koje si postavio upravljajući županijom" – rekao je Kalmeta, prenoseći čestitke premijera Plenkovića.

Župan Stipe Zrilić rekao je da svečanu sjednicu kao župan vodi deseti put, te da vjeruje kako će i nadalje Županija voditi računa o općem interesu, „a ne interesu pojedinaca, političkih struktura i stranaka.“

"Prvu sam svečanu sjednicu kao župan vodio na trajektu, 2008.godine. Moj početak obavljanja dužnosti župana poklapa se sa nastankom krize, a završava sa krajem krize i početkom oporavka. Na kraju mandata upućujem zahvalu svima koji su bili dio županijskog sustava i doprinijeli uspjehu županije u ovim ne lakim vremenima" – rekao je Stipe Zrilić, koji je u svom govoru nabrojao sve uspjehe rada županije, od povučenih 173 milijuna eura iz EU fondova (HERA je, kazao je, najveći i najvrjedniji turistički projekt u cijeloj Hrvatskoj financiran iz EU fondova), preko velikog rasta broja putnika u Zračnoj luci i broja turista u županiji, do projekata u marikulturi, plinofikaciji i luci Gaženica.

Svog izaslanika poslala je i predsjednica RH – akademik Željko Reiner osobito je govorio o nedostacima podjele Hrvatske na regije i založio se za snaženje županija.Predsjedničin izaslanik akademik Željko Rainer istaknuo je kako županije kao nositeljice regionalnoga razvoja moraju imati više fiskalnih i drugih odgovornosti, ali i financijskih sredstava. Odgovorio je i kritičarima ovakvoga ustroja zemlja, istaknuvši da županije itekako imaju smisla. Ono što ima smisla je ojačati županije, dati im, zapravo, njihove prave ingerencije, koje one mogu i moraju preuzeti i onda ćemo imati onaj pravi smisao županija kako su one i zamišljene, istaknuo je Rainer.

Zadarski nadbiskup i predsjednik HBK mons. Želimir Puljić u svom je govoru primarno pozvao sve žitelje županije na zajedništvo i optimizam, podsjećajući na primjeru Domovinskog rata što snaga zajedništva može učiniti.

Svečanoj sjednici prisustvovali su brojni gosti, strani izaslanici, saborski zastupnici i vijećnici, a čestitku je poslao i predsjednik Hrvatskog sabora Božo Petrov. U zabavnom dijelu zaplesali su članovi udruge „Paška alka“, dok je skladbe izveo A.K.A. Crescendo.

LAUREATI

Na sjednici su uručena priznanja, a laureatima su nagrade uručili predsjednik županijske skupštine Željko Lončar i župan Stipe Zrilić: Nagradu za životno djelo Zadarske županije primio je književnik Tomislav Marijan Bilosnić, koji je i zahvalio u ime svih nagrađenih.

Godišnje nagrade dobili su humanitarci Tanja i Igor Blaslov, sportaši i treneri Šime Fantela, Igor Marenić, Edo Fantela i Stipe Žunić, dr.sc. Ivan Župan i Tomislav Šarić za područje znanosti, Udruga tehničke kulture „Faust Vrančić“ iz Obrovca (nagradu je preuzeo Darko Tokić), te Zračna luka Zadar čija je direktorica Irena Ćosić preuzela nagradu

Pročitano 1960 puta