Zadarska županija prva izradila Županijsku razvojnu strategiju

Posted On Srijeda, 27 rujna 2017 10:50

Županijska razvojna strategija – planski je dokument kojim se utvrđuju ciljevi i prioriteti razvoja jedinice područne (regionalne) samouprave.
Tek usvajanjem državne Strategije kao strateškog dokumenta višeg reda, stvoreni su uvjeti za usvajanje županijskih razvojnih strategija. Zadarska je županija prva županija koja Županijsku razvojnu strategiju kao cjeloviti strateški dokument, zajedno sa Strateškom studijom o utjecaju na okoliš, upućuje na usvajanje.

Riječ je o temeljnom strateškom planskom dokumentu jedinice područne (regionalne) samouprave u kojem se određuju ciljevi i prioriteti razvoja za područje jedinice područne (regionalne) samouprave s posebnim naglaskom na ulogu velikih gradova i gradova sjedišta županija u poticanju razvoja te na razvoj slabije razvijenih područja.
„Ovo je temeljni planski dokument kojim su definirani naši strateški ciljevi i vizija naše županije, nadam se da ćemo s ovime biti još kvalitetniji“, rekao je župan Božidar Longin. Dodao je kako će ova strategija biti upućena Skupštini na usvajanje nakon što bude javno predstavljena krajem druge polovice listopada.

Županijska razvojna strategija, sa svim dodacima, završena  krajem 2016. godine no s obzirom na nužnost izrade Strateške studije o utjecaju na okoliš, a čiji je proces izrade trajao skoro dvije godine, tek sada je novu Županijsku razvojnu strategiju kao cjeloviti dokument moguće dati na usvajanje.

ŽRS donosi jedinica područne (regionalne) samouprave u skladu s načelom partnerstva i suradnje nakon prethodno pribavljenog mišljenja partnerskog vijeća za područje županije, uzimajući u obzir potrebu osiguranja ravnomjernog razvoja svih dijelova županije
Regionalni koordinator,  Agencija za razvoj Zadarske županije Zadra Nova, koordinira i sudjeluje u izradi ŽRS.
 „U procesu izrade ŽRS, a sukladno Smjernicama za izradu županijskih razvojnih strategija, praćenje i vrednovanje njihove provedbe, u postupku izrade ŽRS ZŽ za razdoblje do 2020. godine kroz rad 4 radne skupine i 13 fokus grupa sudjelovalo je više od 390 stručnjaka, održana su 33 intervjua sa gradonačelnicima i načelnicima općina, a sve odluke u procesu izrade ŽRS donesene su na sjednicama Partnerskog vijeća. Kroz rad partnerskog vijeća usvojene su osnovna i SWOT analiza, vizija, ciljevi, prioriteti i mjere, komunikacijska strategija, akcijski plan, odrađena je Strateška procjena utjecaja na okoliš i ex ante evaluacija. Na zadnjoj sjednici Partnerskog vijeća održanoj 22. rujna 2017. godine cjeloviti dokument ŽRS Zadarske županije za razdoblje do 2020. dobio je pozitivno mišljenje, čime su se stekli uvjeti da se ŽRS preda na usvajanje Županijskoj skupštini.“, rekao je pročelnik UO za razvoj i europske procese Davor Lonić.